Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jyväskylän koronakaaoksen taustalla ei ole pelätty virusmuunnos – valtava määrä ihmisiä silti karanteenissa

4:38Jyväskylän koronatilanne heikkenee nopeasti – näin paikalliset ajattelevat tilanteesta:"Olen pettynyt"Katso videolta jyväskyläläisten mietteitä koronatilanteesta ja sen hoitamisesta: "Olen pettynyt"
Julkaistu 02.02.2021 17:24
Toimittajan kuva

Carlos Sunila

carlos.sunila@mtv.fi

Jyväskylän koronatartuntojen taustalla ei ole virusmuunnos, tiedottaa Jyväskylän kaupunki. Lopulliset testitulokset valmistuivat tänään.

Terveydenhuollossa ollaan erittäin helpottuneita tuloksesta, kaupunki kuvailee.

– Koronaa sairastavia ihmisiä on meillä ennätyksellinen määrä eri puolilla kaupunkia. Jos kyse olisi ollut muuntoviruksesta, olisi ollut selvää, että se olisi aiheuttanut runsaasti lisätartuntoja perhepiirissä ja asuinkunnissa. Riski siitä, että se olisi levinnyt jossain kohtaa myös karanteenien ulkopuolelle, olisi kasvanut. Nyt on kuitenkin toivoa siitä, että tämä pysähtyy asetettujen karanteenien sisälle, lääkäri Ilma Käsmä toteaa kaupungin tiedotteessa.

Jyväskylän koronatilanne huonontui nopeasti, kun kaupungissa lähti liikkelle kaksi tartuntaketjua kuntosalilta ja baarista.

Karanteenissa yli 1400

Jyväskylässä on asetettu karanteeniin tällä hetkellä yli 1400 ihmistä. Karanteenit liittyvät pääosin baarista liikkeelle lähteneisiin tartuntoihin sekä lasten ja nuorten harrastuksissa levinneisiin ja kouluihin siirtyneisiin tartuntoihin.

Kuntosalilta toissa viikolla liikkeelle lähteneen tartuntaketjun lähipiirin karanteenit ovat jo pääosin purkautuneet.

– Käytännössä neljän seinän sisällä on nyt prosentti jyväskyläläisistä. Se on valtava määrä ihmisiä ja varmasti jo koettelee monen asukkaan hyvinvointia ja jaksamista, Käsmä toteaa.

Jyväskylä totesi viikonloppuna olevansa koronan leviämisvaiheessa. Uusi viikko on alkanut koronan osalta kuitenkin maltillisesti, sillä kaupungissa todettiin eilen tartuntoja 19. Tänään uusia tartuntoja on ilmennyt 13.  

Lue myös: Jyväskylän koronatilanne heikkeni roimasti vain viikossa – näin paikalliset ajattelevat tilanteesta: "Olen pettynyt"

Lisää aiheesta:

Jyväskylän koronatilanne heikkeni roimasti vain viikossa – näin paikalliset ajattelevat tilanteesta: "Olen pettynyt"Jyväskylä siirtyi leviämisvaiheeseen – kaupunginjohtaja vakavana: "Valitettavasti eilinen oli se päivä, kun tämä alkoi karata käsistä"Tautiryppäillä seurauksia: Jyväskylä on siirtynyt koronan leviämisvaiheeseen – yläkoulut suljetaanJyväskylässä jyllää kaksi poikkeuksellista tartuntaketjua, tämä niistä tiedetään – kuntosalipomo kertoo MTV Uutisille sairastuneensa itsekinJoukkoaltistuminen hengellisessä tilaisuudessa Jyväskylässä, kymmeniä uusia tartuntoja – "Määrät tulevat vielä nousemaan"140 koronalle altistunutta asetettu karanteeniin Jyväskylässä – kaupungissa jälleen 8 uutta tartuntaa
JyväskyläKoronavirusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Jyväskylä
  • ti20:27
    Maustetytöt

    Maustetyttöjen keikat Sanoman festareilta peruttiin – tässäkö syy?

  • ti17:23
    Liikenneonnettomuudet

    Auto ajautui veteen Jyväskylässä, kyydissä viisi ihmistä

  • 14.11.16:51
    Ryöstöt

    15-vuotias epäilty ryöstäjäteini vangittu Jyväskylässä

  • 5.11.17:14
    Rikosepäilyt

    Jyväskylän pääkirjasto tyhjennettiin – poliisi otti kiinni henkilön, jolla oli teräase

  • 3.11.20:03
    Poliisi

    Jyväskylässä kadonnut nainen on löytynyt