Kun Mikko Salonen lopetteli kalastuspäivää viime perjantaina, hän ajatteli, ettei saisi enää koskaan suurempaa haukea, kuin päivällä vieheeseen iskenyt yli kahdentoista kilon vonkale.
Monen asian kanssa kannattaa kuitenkin nukkua yön yli. Niin nytkin. Lähellä Napapiiriä sijaitsevalla joella oli Mikolle ja muille mukana olleille Hauenkalastajat-ryhmän moderaattoreille tarjolla yllätys.
Aktiivisena kalastajana ja Hauenkalastajat-ryhmän perustajana tunnettu Salonen lähti kalakaverinsa kanssa lauantaiaamuna mökkirannasta puuveneellä kohti ottipaikkoja. Kaveri Pertti Rantanen viritteli vielä vehkeitä pyyntikuntoon, kun Salonen sai jo haukivieheen jokeen.
– Ehdin heittää siinä pari heittoa alle. Se oli kolmas heitto sitten, kun napsahti kohdilleen. Sanoin siinä venekaverille, että nyt varmasti haavia tarvitaan, kun tuntuu aika isolta, saamamies muistelee.
Ja iso vonkale olikin. Painoa lopullisessa punnituksessa hauelle saatiin 16,5 kiloa. Mikon kalan kohdalla on jo ehditty pohtia, onko kyseessä maamme suurin jokivesistä vapavälinein saatu hauki. Ainakaan virallisia ilmoituksia ei suuremmista ole tehty.
Pituutta ei saatu mitattua, kun veneen keskituhdon leveys ei riittänyt merkintöjen tekemiseen.
– Aika pian tärpin jälkeen saatiin kala haaviin, mutta siinä kävi sitten niin, että haavi repesi. Jonkin aikaa oli pieniä ongelmia kalan noston kanssa. Onneksi kaverini Janne Ketola kalasteli kajakilla lähistöllä ja saimme häneltä haaviapua, Salonen kertoo.
Paikalle tuli myös muita moderaattoriporukkaan kuuluvia sekä porukan mökki-isäntä.


