Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääOlympialaisetDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

Jokereista uskalias puheenvuoro – SM-liigan uskottavuus linjalla: "Tekee itsestään aasin"

2:59Jokerien kohtalo Suomen jääkiekkokartalla puhuttaa – Kiekkoraadissa painava linjausJokerien kohtalo Suomen jääkiekkokartalla puhuttaa – Kiekkoraadissa painava linjaus.
Julkaistu 24.04.2025 09:33
Toimittajan kuva
Ossi Karvonen

ossi.karvonen@mtv.fi

ossikarvonen

MTV Urheilun toimituspäällikkö Teemu Niikko teki tiukan linjauksen Jokereista Huomenta Suomen Kiekkoraadissa torstaina. 

Liigaviikko niputtaa
SM-liigan puheenaiheet!

Uusi jakso katsottavissa maksutta MTV Katsomossa torstaisin.

Jokerien tilanne on puhuttanut valtavasti erityisesti sen jälkeen, kun se taipui Pelicansille SM-liigan karsintasarjassa otteluvoiton 1–4. 

Iso kiekkobrändi mielisi pääsarjaan, mutta SM-liiga on linjannut, ettei sinne voi nousta kuin voittamalla karsinnat. Tästä huolimatta kabinettipäätöksen mahdollisuudella on spekuloitu, eikä Jokerien puheenjohtaja Mikko Saarnikaan ole tyrmännyt ajatusta takaoviratkaisun tavoittelusta

. 

Lue myös: Kommentti: Nyt liikkeelle lähtee irvokas näytelmä – Jokerit syötiin eläviltä Lahdessa

Viimeksi Jokerit kommentoi tilannettaan keskiviikkona. Tiedote oli sisällöltään melko laiha, mutta jätti kuvan, että se tutkii vaihtoehtojaan edelleen.  

– Ainakin se siinä tehtiin selväksi, että ei tässä nyt ihan suorilta valmistauduta ensi Mestis-kauteen. Siinä mielessä voi olla, että jonkinlainen viimeinen näytös on edessä, MTV Urheilun toimituspäällikkö Teemu Niikko totesi Kiekkoraadissa. 

Niikon mielestä voi olla epätodennäköistä, että SM-liiga nostaisi Jokerit kabinettipäätöksellä syksyllä 2023 tekemänsä linjauksen vastaisesti.

Mutta pitäisikö Jokerien pelata pääsarjassa? 

– Voi olla epäsuosittu mielipide, mutta kyllä minun mielestäni pitäisi pelata, Niikko täräyttää. 

Hän perustelee mielipidettään suomalaisen jääkiekon kokonaishyödyllä. 

– Ei minun mielestäni ole varaa tässä kansainvälisessä kilpailussakaan jättää Suomen todennäköisesti kiinnostavinta seurajoukkuebrändiä – koko palloilussa – pääsarjan ulkopuolelle. Minun mielestäni siihen ei ole yksinkertaisesti varaa. 

Niikon mukaan "Jokerien tarinaa ei voi enää näivettää Mestiksessä ensi kaudella". 

– Minun mielestäni tähän kohtaan pitäisi vain käyttää järkeä. 

MTV Urheilun selostaja Jani Alkio näkee asiassa kaksi puolta. 

– Jos mennään ihan puhtaalta pöydältä, Liiga tekee itsestään omalla tavallaan aasin, jos he pyörtävät tuossa kovat linjaukset, joita he ovat tehneet. Mutta pitäisikö (Jokerit nostaa)? Komppaan Teemua täysin: pitäisi. Niin mielenkiintoinen brändi, Alkio summaa. 

Kuuntele Jokerit-keskustelu kokonaisuudessaan yllä olevalta videolta. Alla puolestaan Kiekkoraadin ennakkoanalyysi perjantaina alkavasta KalPa–SaiPa-finaalisarjasta. 

11:16Kiekkoraati: KalPassa ja SaiPassa iso oppi suomalaiselle palloilulle – finaalisarjasta povataan trilleriäKiekkoraati: KalPassa ja SaiPassa iso oppi suomalaiselle palloilulle – finaalisarjasta povataan trilleriä.

LiigaJokeritMestisJääkiekkoHuomenta SuomiUrheilu
Toimittajan kuva
Ossi Karvonen
MTV Uutiset

Ossi Karvonen työskentelee MTV Uutisissa urheilutoimittajana. Karvoseen voit olla yhteydessä esimerkiksi juttuvinkkeihin liittyen. Sähköposti: ossi.karvonen@mtv.fi.   

Lisää aiheesta:

Kärpissä kuohuu jo pelaajien ja fanien välillä – "Olisivat tuossa voineet kasvattaa cojonesia"Kommentti: Tämä seura on nyt hukassa – SM-liigan superkausi jäämässä haaveeksi?SM-liigassa räikeä epäkohta – Kivi ja Aaltonen kuumana: "Ei tuollaista voi olla tässä vaiheessa kautta"SM-liigassa huima käänne – Juhamatti Aaltoselta tyly taustoitus: "Ei siitä ole mitään hyötyä"SM-liigan hämmentävä ahdinkotarina syvenee – "Tulee takautuvasti Jokerit mieleen"Tämä kiehtoo Pekka Virtaa SM-liigan jättiuudistuksessa: "Ei pikavoittoja kellekään"

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • 10:09
    Lukko

    Lukko hankki uuden maalivahdin SM-liigasta – Antti Raannasta uutta tietoa

  • 06:02
    Kärpät

    Kärpissä kuohuu jo pelaajien ja fanien välillä – "Olisivat tuossa voineet kasvattaa cojonesia"

  • Eilen21:56
    Jääkiekko

    SM-liigan supertähti seuralegendojen rinnalle – ominee hienon ennätyksen pian

  • Eilen13:57
    HIFK

    HIFK:n kokoonpanossa yllätys – kaksi pitkäaikaispotilasta palaa tositoimiin

  • Eilen12:37
    JYP

    Orastaneesta luisusta SM-liigan kuumimmaksi: "Lämpötila 120 asteessa" – asiantuntijan takki kääntyi