Kaksi kertaa NHL-liigan parhaana puolustavana hyökkääjänä palkittu Dallasin Jere Lehtinen on nousemassa ehdolle palkinnon saajaksi myös kuluvan kauden näytöillään. Tiistaina hän teki kauden 19:nnen maalinsa, kun Stars kukisti vierasottelussa Washingtonin 5-2. Lehtinen palkittiin ottelun parhaana pelaajana.
Capitalsin maalivahti Olaf Kölzig torjui Lehtisen 2-0-maaliin johtaneen laukauksen eteensä, mutta suomalainen sai kiekon mailansa lapaan uudelleen ja ohitti Kölzigin vaivatta. Maalilaukauksia Lehtiselle kertyi ottelussa kuusi. Kuluvalla kaudella Lehtinen on laukonut maalia kohtia enemmän vain yhdessä
ottelussa.
Lehtisen, 28, plusmiinussaldo on kuluvalta kaudelta +24. Luku vie hänet koko NHL-liigassa 15 parhaan joukkoon. Joukkueessaan hän on omaa luokkaansa. Seuraavaksi paras on Mike Modano, joka on 11 pistettä suomalaista jäljessä. Kuluvan kauden tehotilastoon Lehtinen on koonnut 42 pistettä 19 maalilla ja 23 syöttöpisteellä.
(MTV3-STT)
