Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jarmo Korhonen kohtasi uransa pahimman tehtävän, kun äiti ajoi päin bussia kolme lasta kyydissään – "Vaikeinta oli, kun isä marssi ulos autosta"

1:36Perhesurmaa ei suunniteltu etukäteen
Julkaistu 30.10.2018 04:43
Toimittajan kuva

Carlos Sunila

carlos.sunila@mtv.fi

Rautavaaralaisen Jarmo Korhosen johtama pelastusyksikkö oli ensimmäisenä onnettomuuspaikalla, jossa oli hetki sitten saanut surmansa äiti ja kolme nuorta lasta.

Yllä olevalla videolla on uutisjuttu aiheesta vuodelta 2014.

Lokakuun lopun 2014 tapahtumat tulevat yhä miehen mieleen, kun hän ajaa tapahtumapaikan ohi. Raju onnettomuus jätti syvän jäljen myös kokeneeseen pelastajaan.

Yksikönjohtaja Korhosen työviikon viimeinen ilta läheni loppuaan Pohjois-Savon Rautavaaran pelastuslaitoksella, kun hälytys suuresta liikenneonnettomuudesta raikasi viranomaisverkossa toimivasta virve-puhelimesta.

Matkaan pelastuslaitokselta lähdettiin heti.

– Yksikköni oli ensimmäisenä tapahtumapaikalla, sairaankuljetus saapui heti meidän perään. Yhdessä todettiin, ettei lapsille ja äidille ollut enää mitään tehtävissä. He olivat välittömästi kaikki kuolleet siinä iskemässä.

​​​​​​​

Kuva 2. Kynttilöitä Rautavaaran turmapaikalla. Kuva Mika Rinne ©
Kynttilöitä Rautavaaran turmapaikalla lokakuussa 2014.

33-vuotias äiti oli ajanut hetki sitten autonsa päin linja-auton keulaa, jossa oli matkustajana perheen isä. Hetki ennen tekoa nainen oli pysäyttänyt linja-auton ja riidellyt miehensä kanssa. Tämän jälkeen naista oli kehotettu poistumaan linja-autosta ja linja-auto jatkoi matkaansa.

Nainen oli ohittanut linja-auton kovalla nopeudella, ajanut jonkin matkaa ja kääntynyt takaisin päin, jolloin hän oli kiihdyttänyt sen keulaan arviolta jopa yli 100 km/h nopeutta.

"Isä marssi ulos linja-autosta"

Korhosen yksikön jälkeen paikalle saapui yhä lisää pelastushenkilöstöä ja linja-autossa olleita alettiin auttamaan ja pelastamaan.

– Mutta sen minä sanon, että vaikein tilanne oli, kun isä marssi ulos linja-autosta. Se oli erittäin vaikea ja haastava tilanne, siinä ei voi lohduttaa.

Korhosen mukaan isä ymmärsi heti tapahtumapaikalla hänen perheensä menehtyneen.

– Hän oli shokissa ja hysteerisenä, mutta ymmärsi, että hänen perhe oli menehtynyt henkilöautossa.

Sunnuntai-iltana 26. lokakuuta 2014 surmansa saivat äidin lisäksi perheen yksi-, kaksi- ja kuusivuotiaat lapset. Linja-autossa ollut naisen avopuoliso oli kahden nuoremman lapsen isä.

Linja-autossa olleista 16 ihmisestä sekä kuljettaja että neljä muuta matkustajaa loukkaantuivat lievästi.

Rautavaara kolari grafiikkaOnnettomuuspaikka sijaitsi Nurmeksen ja Kuopion välisellä kantatiellä. Gragiikka kertoo, miten traagiset tapahtumat etenivät.STT, teksti: Matti Kiipula, grafiikka: Veikko Niemi, lähde: Itä-Suomen poliisilaitos

"Aina sitä miettii, että nämäkin lapset voisivat elää"

Raju onnettomuus jättää jäljen myös pelastajaan. Ajatukset onnettomuudesta hiipivät aina välillä mieleen, Korhonen kertoo.

– Aina sitä miettii, kun ajelee ohi, että voi hyvä ihme, kun nämäkin lapset voisivat vielä elää ja heillä olisi tulevaisuus. Se katkesi sillä kertaa siihen. Kyllä ihmisen elämä on hyvin hektistä, että tehdään nopeita ratkaisuja. Kyllä sitä miettii, että olisi voinut tehdä toisinkin.

Korhosen mukaan ikävienkin asioiden kanssa on opittava elämään, vaikka ne eivät mielestä unohdu. Uniin kauheudet eivät kuitenkaan ole tulleet, mies kertoo.

– Ei tätä työtä pystyisi tekemään, jos näiden asioiden kanssa menisi paniikkiin, ne alkaisivat valvotuttamaan ja mietityttämään, Korhonen toteaa.

– Mutta kyllähän tapaus tulee mieleen jälkeenpäin ja silmissä näkee, minkänäköisiä ne lapset olivat siinä kohdatessa henkilöautossa kuolleena, murskana. Sitä ei mielestä saa pois, mutta painajaisia en ole nähnyt.

Kuva 1. Jarmo Korhonen. Kuvaaja Mika Rinne  ©Perhetragedian kohtaaminen aivan vierestä oli kova paikka pelastaille. Kuvassa yksikönjohtaja Jarmo Korhonen kuvattuna työtehtävissään. Kuvaa ei ole otettu samaisella onnettomuuspaikalla.

Tapahtumasarja vailla vertaansa

Korhonen kertoo, että tapaus on ollut pahin, jonka hän on palomiesurallaan kohdannut. Mies on työskennellyt pelastuslaitoksella yksikönjohtajana 21 vuotta, palokuntatoiminnassa 30 vuotta.

– Ei toista näin traagisen julmaa tapausta ole sattunut minun uralleni. Tämä tapahtumasarja on ihan vailla vertaansa.

Lue myös:  Bussinkuljettaja kertoo Rautavaaran tapahtumista – "Ei helvetissä! Se ajaa alle!"​​​​​​​

Lisää aiheesta:

Palomies Harri ei koskaan unohtanut traagista kolaria – sai vihdoin tietää, miten vauvalle ja nuorelle äidille käviKarmivia tapauksia urallaan nähnyt palopäällikkö ei koskaan unohda pikkulasta, jonka isoisä vei sylissään junan alle: "Pojan pelastuminen oli ihme"Saana heräsi tiedottomana ruttaantuneen bussin lattialta ympärillään ruumiita – kertoo selviytymistarinansa Konginkankaan turmasta 18 vuoden takaa4-vuotias Nooa kuoli auto-onnettomuudessa – tällaista on lapsensa menettäneen isän suru: "Aluksi uskottelin itselleni, että hän on vain kylässä mummulassa"Terje selvisi vakavasta nokkakolarista sattumalta ohi ajaneen Jaripetrin ansiosta – pelastaja ja pelastettu kohtasivat vuosien jälkeen: "Ei sitä tiedä, miten sellaista ihmistä oikeasti kiittää"Mika menetti Malagan bussiturmassa 6-vuotiaan tyttärensä – "Ne olivat piinaavat 19 tuntia, kun Katja oli kateissa"
LiikenneonnettomuudetPelastuslaitosKuolemaTyöKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Liikenneonnettomuudet
  • 21:02
    Poliisi

    Kolarissa loukkaantunut jalankulkija sairaalaan Espoossa

  • 11:36
    Espoo

    Auto törmäsi kolmevuotiaaseen Espoossa – "Vakavat vammat"

  • 10:48
    Puolustusvoimat

    Puolustusvoimien pakettiauto nokkakolarissa vakavin seurauksin – syyn uskotaan selvinneen

  • Eilen14:36
    Kehä III

    Onnettomuus Kehä III:lla Vantaalla

  • ti16:23
    Paltamo

    Vakava onnettomuus: Puolustusvoimien pakettiauto ja henkilöauto törmäsivät, useita loukkaantuneita