Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jari-Matti Latvala paljastaa ”toisen suunnitelmansa” – jos ralliura ei jatkukaan

13:38Vieraana Jari-Matti LatvalaVideolla Jari-Matti Latvala Viiden jälkeen -ohjelman vieraana.imago images / Eibner/ All Over Press
Julkaistu 10.01.2020 06:30

ILARI SAVONEN & MIKKO HYYTIÄ - MTV URHEILU

Pitkään WRC-sarjan huipulla voitoista taistellut Jari-Matti Latvala on nyt poikkeavan tilanteen keskellä. Latvala lähtee uuteen kauteen tilanteesta, jossa hänellä ei ole tehdasautoa alla. Latvala aikoo ajaa yksittäisiä ralleja Toyotan vuokraamalla kalustolla. Latvalalla on myös muita suunnitelmia mielessä.

Latvala joutui syrjään Toyotan tehdastallista, kun japanilaisvalmistaja vahvisti rivejään uusilla nimillä. Ensi kaudella Toyotan kuskeina toimivat muun muassa rallin kuusinkertainen maailmanmestari Sebastien Ogier ja Suomen huippuluokan rallilupaus Kalle Rovanperä.

LUE MYÖS: Jari-Matti Latvalalta karu paljastus julkisuusmyllystä – ”Tuli pelko, kun lähti ulos ovesta”

Latvala on ottanut nykyisen tilanteen vastaan hyvin rauhallisin mielin.

– Jos olisin nyt 20-vuotias ja pitäisi rakentaa uraa, niin paineet olisivat todella kovat. Nyt tilanne on toinen. Olen todella tyytyväinen siihen, minkälaisen uran olen pystynyt rakentamaan, Latvala miettii MTV Urheilun haastattelussa.

– En ota paineita (MM-ralleista) ja teen vain oman suoritukseni. Yritän päästä sille tasolle, jossa olen joskus ollut. Jos se riittää, niin mahtavaa. Jos ei, niin sitten minulla on muita asioita.

Latvalan mukaan hän on jo ”rakentanut” mainittuja muita asioita kaiken keskellä.

– Ruvetaan sitten tosissaan yrittäjäksi vuonna 2021, Latvala paljastaa suunnitelmansa, mikäli ralliura ei ota enää tuulta allensa.

Latvala perusti viime vuonna JML Sports Oy -nimisen yrityksen, jonka kotipaikka on Tuuri. Yhtiö suunnittelee, valmistaa, rakentaa, myy ja vuokraa niin ajoneuvoja, kilpa-autoja kuin niiden osia.

Lisää aiheesta:

Jari-Matti Latvalan tulevaisuudesta merkittävä tietoJari-Matti Latvala tähtää täysillä takaisin MM-sarjaan – aikoo tehdä asiat eri tavalla kuin aiemmin: "Energiaa on vain yhdelle tai kahdelle kaudelle"Jari-Matti Latvala paljasti uuden suunnitelmansaTommi Mäkiseltä paljastus Toyotan kuljettajaneuvotteluista – "Kaikki voivat vetää omat johtopäätökset"Jari-Matti Latvalan jatko rallin MM-sarjassa kysymysmerkki – "Kova halu saada sopimus"Jari-Matti Latvala, onko tallipaikkasi vaarassa?
RalliJari-Matti LatvalaUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Ralli
  • Eilen13:19
    MM-ralli

    Maailmanmestarilta rajua tekstiä, Hyundai-tähti sivaltaa pomojaan – "Kertoo kaiken"

  • ti17:17
    MM-ralli

    Sebastien Ogier jahtaa maanmiehensä hurjaa ennätystä – näin Sebastien Loeb kommentoi

  • ti06:57
    MM-ralli

    Juha Kankkunen varoittaa Kalle Rovanperästä

  • ma11:53
    MM-ralli

    Ott Tänak nosti kätensä pystyyn – Hyundai-tähti tarvitsee lähes ennennäkemättömän ihmeen

  • ma07:01
    MM-ralli

    Nyt jysähti hurjaa tekstiä MM-rallin tallipaikoista – Ott Tänak mukana pelissä