Suomi hiihtää tänään sunnuntaina Oberstdorfin MM-parisprinteissä duoilla Jasmi Joensuu – Krista Pärmäkoski ja Ristomatti Hakola – Joni Mäki. MTV Urheilun asiantuntija Jari Isometsä häkeltyi lauantaina kuullessaan Pärmäkosken mukanaolosta.
– Ai Pärmäkoski lähti siihen? Isometsä vastasi, kun joukkuevalinnat oli juuri julkistettu.
LUE MYÖS: Jari Isometsä esittää huolen Iivo Niskasesta – Krista Pärmäkoskesta karu arvio: "Jotain niin dramaattista pitäisi tapahtua, etten edes tiedä mitä"
Isometsä odotti, että Pärmäkosken tilalla olisi ollut Katri Lylynperä, joka ylsi torstaina perinteisen henkilökohtaisessa MM-sprintissä kahdeksanneksi. Sijoitus oli Lylynperälle kansainvälisellä huipputasolla uran paras.
Pariviestit ovat ohjelmassa vapaalla tyylillä.
– Lylynperä on kuitenkin parempi vapaalla kuin perinteisellä. Tuo joukkue yllättää minut.
"Ajattelin, että joukkue on ilman muuta Joensuu ja Lylynperä"
Isometsä toteaa, että kaikki taustat eivät ole hänenkään tiedossa, mutta hän muistuttaa, ettei Pärmäkoski ole viime aikoina hiihtänyt paljoakaan sprinttikisoja. Hän ei ollut myöskään mukana torstain henkilökohtaisessa sprintissä, vaan avasi kisaurakkansa eilen lauantaina 13. sijalla 7,5+7,5 kilometrin yhdistelmäkilpailussa.


