Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Isä halusi poikansa lopettavan jatkuvan puhelimen selaamisen – vei tämän matkalle Mongoliaan

8:50Lapset kasvavat luuri kädessä - pitääkö olla huolissaan?Lapset kasvavat luuri kädessä – pitääkö olla huolissaan?
Julkaistu 06.01.2020 19:57

Maria Aarnio

lifestyle@mtv.fi

Jamie järjesti perhereissun Mongoliaan asti saadakseen 18-vuotiaan poikansa lopettamaan puhelimen selaamisen.

Jamie Clarke matkusti Mongoliaan asti saadakseen poikansa panemaan puhelimensa pois. Jamie järjesti matkan itselleen ja 18-vuotiaalle Khobelle, koska koki menettäneensä yhteyden poikaansa, kertoo BBC.

"Me vanhempina pahensimme puhelinriippuvuutta"

Jamie on aina harrastanut hiihtoa, vaellusta ja luonnossa oleilua ja jopa kiivennyt kahdesti Mout Everestille. Mies kuitenkin koki, että hänen poikansa viettää vain aikaa kotona Kanadassa – ja viihdyttää itseään puhelimellaan.

Isä syyttää tapahtuneesta itseään ja myöntää, että vanhemmat mahdollistavat puhelinten käytön.

– Puhelimet ovat hienoja laitteita, mutta alkoi tuntua siltä, että ne kontrolloivat meitä eikä päin vastoin, Jamie kuvailee.

"En ollut koskaan ollut viikonloppua ilman puhelintani"

Kun Jamie täytti 50 vuotta, perhe juhli tapahtumaa erämökissä. Siellä ei ollut nettiä eivätkä puhelimet toimineet. Khobe ei koskaan ollut kokenut vastaavaa.

– En ollut koskaan ollut viikonloppua ilman puhelintani. Se oli minulle hyvin outoa, nuori mies kuvaa.

Khobe myöntää tuolloin olleensa vihainen siitä, että joutuu lähtemään mukaan erämatkalle, ja koki olonsa surkeaksi, koska ei voinut sosiaalisesta mediasta seurata ystäviensä toimia. Poikansa tuskaa seuratessaan Jamie alkoi pohtia, miten voisi korjata teknologian ottaman roolin perheessään.

Mongolia ei aluksi innostanut poikaa

Kun Jamie sitten keksi ajatuksen matkasta Mongoliaan, Khobe ei välittömästi innostunut.

– Sanoin melko pian "ei". Mutta se tavallaan muuttui hauskaksi ideaksi... Valmisteluista tuli sellainen oma juttunsa, niitä oli hauska tehdä, Khobe myöntää.

"Koko ajan minua kalvoi puhelimen kaipuu"

Matka toteutui kesällä 2019 ja kesti kuukauden. Kaksikko matkasi läpi Mongolian hevosilla, kameleilla ja moottoripyörillä. Matkalta ei julkaistu kuvia nettiin, eikä internet muutenkaan kulkenut mukana.

Khobelle puhelittomuus oli haaste.

– Luulen, että koko ajan minua kalvoi puhelimen kaipuu. Sitä tajuaa, miten tylsäksi kaikki muuttuu. Kun minulla on tylsää, voin vain avata YouTuben tai katsoa Netflixiä. Mitä nyt tekisin, tuijottaisin tähtiä ja pyörittelisin peukaloitani? Khobe kuvaa ajatuksiaan.

Selaa kuvia nuolilla. Jos julkaisu ei näy, katso se täällä.

Hän kuitenkin sanoo, että isään tutustuminen oli kaiken arvoista.

– Olin yllättynyt siitä, että kun hän ei ole töissä ja perheen parissa, hän käyttäytyy kuin ikäiseni, Khobe kuvailee.

Myös Jamie näki matkalla poikansa nuorena aikuisena, joka kykeni toimimaan myös vaikeissa tilanteissa.

"Se, ettei anna muille jakamatonta huomiotaan, on töykeää"

Kotiin palattuaan miehet yrittivät soveltaa oppimiaan asioita arkeensa. Khobe yrittää muuttaa teknologian asiaksi, jota hän saa ja haluaa käyttää sen sijaan, että hänen on pakko selata puhelintaan koko ajan.

– Kun olet ihmisjoukossa ja teillä pitäisi olla sosiaalisen kanssakäymisen hetki, mutta sitten kaikki ovatkin puhelimillaan, sellaisina hetkinä olen yrittänyt muuttaa käytöstäni, Khobe kuvailee.

– Se, ettei anna muille jakamatonta huomiotaan, on töykeää.

Jamie sen sijaan yrittää hyväksyä teknologian hyödyllisenä osana nykyelämää – ja opetella myös käyttämään sitä.

LUE MYÖS: Some vie jopa kahdeksan tuntia joka päivä – jo kolmasosa nuorista Suomessa kokee olevansa riippuvainen

Lue lisää lifestyle-aiheista!

Lähteet: BBC.com, Instagram.com

Lisää aiheesta:

Toimittaja vaihtoi älypuhelimensa "tyhmään kännykkään" – lopputulos yllättiSometilinsä poistaneet kertovat, jäävätkö oikeasti mistään paitsi: "Elämäni paras päätös"Elisha ei suostu ostamaan teini-ikäiselle pojalleen älypuhelinta aneluista huolimatta: "Parhaimmillaankin addiktoiva häiriötekijä"David tajusi koukuttuneensa sosiaaliseen mediaan – näin kävi, kun mies jätti somen yhdeksäksi päiväksi: "Se on kuin kutina, jota minun täytyy raapia"Äiti julkaisi kipakan vastineen miehelle, joka valitti hänen puhelimen käytöstään kauppajonossa: "Kiitos, että otit aikaa päivästäsi nolataksesi nuoren äidin"Elana luopui älypuhelimestaan vuodeksi – elämä muuttui järisyttävällä tavalla: "En todellakaan halua palata sellaiseen"
VanhemmuusMatkailuMielenhallintaPerheLomaDigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Vanhemmuus
  • to09:55
    Kela

    Näin elatustuen ja elatusavun määrät muuttuvat vuonna 2026

  • 9.11.14:15
    Lapset

    Kaikki lapsilisästä: Näin lapsilisää maksetaan vuonna 2026

  • 9.11.13:40
    Isänpäivä

    48 isää sai historiallisen kunnianosoituksen – katso lista kaikista palkituista

  • 9.11.11:45
    Isänpäivä

    Tasavallan presidentti on myöntänyt kunniamerkin 48 isälle

  • 9.11.00:01
    Yhteiskunta

    Isien osuudessa vanhempainvapaissa tapahtunut suuri muutos