Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Influenssarokotteen suoja paranee – kattavampi nelivanttinen rokote käyttöön ensi kaudella myös julkisella puolella

Influenssarokotteen suoja paranee ensi kaudella, kun käyttöön otetaan kattavampi rokote myös julkisessa terveydenhuollossa.
Influenssarokotteen suoja paranee ensi kaudella, kun käyttöön otetaan kattavampi rokote myös julkisessa terveydenhuollossa. Shutterstock
Julkaistu 16.03.2018 14:42

MTV UUTISET – STT

Ensi syksyn ja talven kausi-influenssarokotukset toteutetaan edellistä kattavammalla nelivalenttisella rokotteella, tiedottaa sosiaali- ja terveysministeriö.

Influenssaan kuolee joka vuosi satoja ihmisiä. Siksi influenssarokotukset kannattavat, korostaa professori Timo Vesikari Tampereen yliopiston rokotuskeskuksesta. 

7:13Influenssakausi alkaa taas

Tänä ja viime influenssakautena julkisessa terveydenhoidossa on käytetty pistettävää rokotetta, joka sisältää suojan yhtä B- ja kahta A-influenssaviruskantaa vastaan.

Yksityisessä terveydenhoidossa on ollut käytössä myös nelivalenttinen rokote, eli rokote joka suojaa kahta B- ja kahta A-kantaa vastaan.

Taustalla terveystaloudellinen arvio

B-viruksien aiheuttamaa influenssaa on tänä kautena esiintynyt selvästi enemmän kuin tavanomaisina vuosina. Tästä syystä rokotehankinnan pohjana olevaa terveystaloudellista arviota päätettiin päivittää, ministeriö sanoo tiedotteessaan.

Ensi kaudella annettava nevivanttinen influenssarokotus hankitaan Sanofi-yhtiöltä.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Riskiryhmien influenssarokotukset alkavat marraskuun alussa – samalla voi ottaa myös koronatehosteenKoronatartunnat ovat kääntyneet nousuun – rokottamisessa siirrytään kausi-influenssan kaltaiseen malliinKaksi piikkiä yhdellä käynnillä? THL:n ylilääkäri kertoo, voiko korona- ja influenssarokotukset ottaa pian samalla kertaaKSML: Influenssakausi oli lähes tuplasti tavallista pahempi – tartuntoja kirjattu jo 38 000Lännen Media: Terveyskeskuksissa saatetaan jakaa ensi talvena tehokkaampaa influenssarokotettaInfluenssarokote ei tehoa nyt kiertävään B-virukseen: Viime kevään arvio meni pieleen
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 11:10
    Punkit

    Punkki puri, helsinkiläisnainen kuoli

  • 11:01
    Sää

    Harvinainen kuukausiennuste – Pekka Pouta: Minulla on yllätys!

  • 10:34
    Junat

    Jo yli 1400 junaa on myöhästynyt törttöilijöiden takia: "Yksikään somevideo ei ole sen arvoinen"

  • 09:53
    Tampere

    Totuus hämmentävästä Torni-hotellin jättivarauksesta paljastui: "Kiva kevyt pähkinä purtavaksi"

  • 09:41
    Sää

    Nyt Pekka Pouta suostui ennustamaan viikonlopun sään: Lauantaiksi lähes 20 astetta!