Ilouutinen: Baarissa vierailu viidesti viikossa onkin terveellistä!
Kansainvälinen alkoholitutkimus on tästä lähtien hyvä tekosyy miesten baarivierailuihin.
International Scientific Forumin teettämän alkoholitutkimuksen mukaan pubissa vierailu viidesti viikossa onkin itse asiassa hyväksi maksalle. Pubissa ei kuitenkaan saisi ratketa ryyppäämään, vaan alkoholiannokset tulisi jättää korkeintaan kahteen tuoppiin.
Tutkimuksen mukaan maksan hyvinvoinnin salaisuus on nautiskella alkoholia säännöllisesti, mutta pienissä määrin. Tutkimuksen mukaan tämä on itse asiassa maksalle terveellisempää kuin satunnainen ryypiskely tai absolutismi.
Tutkijat päätyivät siihen tulokseen, että säännöllinen kohtuudella juominen voi vähentää riskiä sairastua rasvamaksaan jopa 60 prosentilla.
Tutkimus toteutettiin Japanissa, jossa analysoitiin lähes 10 000 miehen elämäntottumuksia. Miehet kävivät säännöllisissä lääkärintarkastuksissa ja heidän juomistaan seurattiin. Osa miehistä nautti alkoholia erittäin harvoin, toiset kohtuudella ja kolmas ryhmä luokiteltiin alkoholin suurkuluttajiksi.
– Tutkimuksemme loppuväittämä on, että säännöllinen kohtuudella juominen on suuressa roolissa, kun puhutaan miesten rasvamaksan ennaltaehkäisystä, eräs tutkijoista totesi Daily Mailin mukaan.
Suurin riski sairastua rasvamaksaan on tutkimuksen muakan alkoholin suurkuluttajilla, jotka ovat kaupan päälle myös ylipainoisia.
Lähde: Daily Mail
Petra Kiiski/MTV3
Uusimmat
-
19:41
Rajuilma liikkuu kohti Oulua, yli 14 000 taloutta ilman sähköä – MTV seuraa ukkosmyrskyn etenemistä
-
19:32
Viron ulkoministeri MTV:lle: "Virolaiset varusmiehet valmiita kuolemaan Suomen vapauden puolesta"
-
19:24
Huh, mikä maali! Nuoret Leijonat aloitti tyylillä puolivälierätaiston
-
19:13
Luonto keksi, kuinka poliitikon suu tukitaan – kanadalaispoliitikko nielaisi ampiaisen kesken lehdistötilaisuuden
-
19:12
Veera Kivirinta ui EM-altaassa viidenneksi
-
19:01
Michelin-tähtikokki avaa uuden ravintolan Helsinkiin – lounaan hinta mietityttää: "11,3 eurolla on lähes mahdotonta tänä päivänä tehdä hyvää ruokaa"
-
19:00
Kobe Bryantin onnettomuuspaikalla valokuvannut palopäällikkö lopetti työnsä trauman takia: "Se oli kauhistuttavaa"
-
18:52
Poliisi julkaisi tiedotteen Cristiano Ronaldosta – kyseessä törkeä temppu fanille
-
18:37
Viro on pulassa inflaation kanssa – MTV Uutisten kirjeenvaihtaja Petri Saraste kertoo esimerkin naapuristaan: "Oli aivan ällikällä lyötynä"
-
18:35
Lähes 20 kuollut Turkin ilmaiskuissa Syyriassa
-
18:31
Oletko aina halunnut tietää, mitä lemmikkisi oikeasti ajattelee? Suomalaistutkimus voi pian kertoa myös vauvojen aivoitukset
-
18:25
Perussuomalaiset on ollut vuoden Riikka Purran komennossa – MTV Uutiset kysyi kokoomusjohtajilta, olisiko yhteistyö mahdollista
-
18:00
"Tämä isku osuu sydämeeni" – venäläisohjukset vaurioittivat yliopistoa Ukrainassa
-
17:58
"Täysin naurettavaa" – suomalaisia EM-kisoissa avittanut sääntökummajainen saa asiantuntijan sapen kiehahtamaan
-
17:48
Kirja-arvio: Kuinka Neuvostoliitto yritti suomettaa suojelupoliisia – Supo salli kotiryssät mutta passitti teollisuusvakoilijat takaisin rajan taakse
-
17:48
Suomalaishyökkääjä palaa Saksasta kotimaahan – "Maajoukkueeseen myös tietenkin"
-
17:41
Ukraina vihjailee "kauan odotetulla" vastahyökkäyksellä, venäläiset ohjukset vaurioittivat yliopistoa – MTV seuraa sotaa
-
17:40
Uusi sääntö koitui kohtaloksi – hopeamitalisti sai shokkitiedon toimittajalta: "Ei minulle ole kukaan kertonut"
-
17:33
Onko ukkosmyräkässä lentäminen turvallista? Finnair kertoo, miten salamointi vaikuttaa lentämiseen
-
17:30
Iso-Britannian prinsessa Anne täytti 72 vuotta – hovi jakoi nauravaisen kuvan kuningattaren ainoasta tyttärestä
-
Lataa lisää