Ilmastonmuutoksella yllättävä vaikutus miesten terveyteen – lämpöaallot heikentävät sperman laatua
Uusi tutkimus ehdottaa, että ihmisen aiheuttamasta ilmastonmuutoksesta johtuva lämpötilan nousu voi johtaa sperman laadun heikkenemiseen. Tutkijat uskovat, että tämä selittää osan käynnissä olevasta massasukupuutosta.
Brittiläisen University of East Anglia -yliopiston tutkijat totesivat tutkimuksessaan, että lämpöaallot heikentävät sperman laatua. Tällä on haitallisia vaikutuksia vielä seuraavankin sukupolven lisääntymiskyvylle.
Sperman laadun heikkeneminen voisikin tutkijoiden mielestä selittää osan käynnissä olevasta massasukupuutosta.
Tutkimukseen käytetyt vakkakuoriaiset ovat hyvin yleinen hyönteislaji. Vakkakuoriaiset edustivat tutkimuksessa ihmisiä, sillä Independent-lehden haastatteleman tutkimusta tehneen ekologin Matt Gagen mukaan ne auttavat ymmärtämään, miten eri lajit reagoivat ilmastonmuutokseen.
Videolla kerrotaan, mitkä asiat heikentävät hedelmällisyyttä. Artikkeli jatkuu videon jälkeen.

Kaksi ”lämpöaaltoa” sterilisoi uroksen
Tutkimuksessa tarkasteltiin lämpöaaltojen vaikutusta vakkakuoriaisurosten lisääntymiskykyyn. Kuoriaiset altistettiin kokeessa 5–7 celsiusastetta keskimääräistä korkeammalle lämpötilalle viiden päivän ajan.
Kokeen jälkeen testattiin, miten ”lämpöaalto” vaikutti kuoriaisurosten lisääntymiskykyyn, spermanlaatuun ja jälkeläisiin.
Tutkijat huomasivat, että "lämpöaalto" puolitti kuoriaisurosten jälkeläisten määrän verrattuna kontrolliryhmään, joka ei altistunut "lämpöaallolle". Kahden kuuman jakson jälkeen hyönteisistä tuli lähes steriilejä.
Naaraspuolisten vakkakuoriaisten lisääntymiskykyyn "lämpöaallot" eivät suoraan vaikuttaneet.
Vähemmän paritteluhalua ja vaikutuksia jälkeläisiin
Kuumuus vaikutti lisäksi uroskuoriaisten seksuaaliseen käytökseen. Tavallista korkeammille lämpöasteille altistuneet hyönteiset yrittivät paritella puolet harvemmin kuin kontrolliryhmän verrokit.
Lisääntymiskyvyn ja -halukkuuden lisäksi tutkijoita huolettaa, miten vanhempien kokemat lämpöaallot vaikuttavat tuleviin sukupolviin. Tutkijat nimittäin huomasivat, että "lämpöaallon" kokeneiden urostorakoiden jälkeläiset elivät pari kuukautta lyhyempään kuin kontrolliryhmän kuoriaisten jälkeläiset.
Heikentyneestä spermasta alkunsa saaneilla urostorakoilla oli myös lisääntymisongelmia, ja ne tuottivat tavallista vähemmän jälkeläisiä.
Tutkimusta tehnyt Kris Sales sanoi Independent-lehdelle, että vaikka tutkimus tehtiin vaihtolämpöisillä hyönteisillä, tulokset pätevät myös lämminverisiin eläimiin, kuten nisäkkäisiin.
Tutkimus ilmestyi Nature Communication -tiedejulkaisussa.
Lähde: Science Daily, The Independent
Uusimmat
-
00:13
Poliisin etsimä 60-vuotias nainen löytyi
-
23:56
Ukraina: Sotilaallinen tilanne itäisessä Ukrainassa on hyvin vaikea – Helsingin Sanomien verkkosivusto estetty Venäjällä: MTV seuraa sotaa
-
23:54
Leijonien ratkaisija Sakari Manninen teki Mörkö-Markoon liittyvän paljastuksen – "Onhan sille asialle naureskeltu"
-
23:50
"Mörkö" Anttilaa arvosteltiin ennen MM-turnausta – Mikael Granlund lyö näillä sanoilla luun kurkkuun
-
23:24
Jääkiekon MM-kisat 2022: Otteluohjelma, tulokset ja tv-lähetykset
-
23:22
Texasin kouluampumisessa kuolleen opettajan mies kuoli – "Hänen sydämensä särkyi"
-
23:21
Marko Anttila teki uskomattoman eleen superillan lopussa – lohkaisi tempustaan hilpeän kommentin
-
23:03
Jukka Jalonen myönsi Leijonien vaikeudet – "Voi vähän kipsata"
-
22:55
Huima hetki maalitykki "Mörkö" Anttilan ja erotuomarin välillä – tätä keskustelua et nähnyt tv:ssä!
-
22:46
Iranin kerrostaloromahduksen uhrimäärä jo lähes 20
-
22:45
MTV seurasi: Leijonat MM-välierään! Marko Anttilalta jättimäinen ottelu Slovakiaa vastaan – näin peli eteni Slovakiaa vastaan
-
22:43
Leijonilta huikea voitto "Mörkö" Anttilan johdolla! Suomen välierävastustaja on tässä
-
22:32
Kommentti: Leijonat otti käyttöön kahden Mörön taktiikan
-
22:29
Depeche Moden Andrew Fletcher on kuollut
-
21:48
Näyttelijä Kevin Spaceylle useita syytteitä seksuaalisesta ahdistelusta Britanniassa
-
21:28
Näyttelijä Ray Liotta on kuollut – tunnettiin erityisesti Mafiaveljet-elokuvasta
-
21:24
Yle: Venäjä on estänyt pääsyn Helsingin Sanomien verkkosivustolle Venäjällä
-
21:23
"Mörkö" taas mestaruusmoodissa! Video: Marko Anttila lannisti Slovakian toistamiseen
-
21:09
Anadolu: Turkin turvallisuusneuvosto pitää sotilastoimia Syyrian-rajalla "välttämättöminä"
-
21:02
Sanna Marin välitti ukrainalaisten vetoomuksen Kiovasta: "Älkää unohtako meitä"
-
Lataa lisää