Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

IL: HUSin Järvinen kritisoi hallitusta: "Lupauksia yhteiskunnan avaamisesta – en nähnyt yhtään käytännön asiaa"

9:17HUSin ylilääkäri Asko Järvinen kommentoi MTV:lle, mikä hallituksen uudessa koronastrategiassa mättääHUSin ylilääkäri Asko Järvinen kommentoi MTV:lle, mikä hallituksen uudessa koronastrategiassa mättää.
Julkaistu 18.09.2021 09:17
Toimittajan kuva
Jouko Luhtala

jouko.luhtala@mtv.fi

Husin infektiosairauksien ylilääkäri Asko Järvinen kritisoi suoraan hallituksen uutta koronastrategiaa Iltalehden haastattelussa.

– Strategiapaperissa on lupauksia siitä, että yhteiskuntaa avataan. En kuitenkaan nähnyt siinä yhtään käytännön asiaa, Järvinen toteaa Iltalehdelle.

– Tässä on ehkä vähän tällainen keisarin uudet vaatteet -tilanne. Ollaan odotettu sitä uutta, hienoa lupausta rajoitusten purkamisesta, mutta konkreettisia neuvoja ei annettu, Järvinen jatkaa.

Järvinen moittii myös sitä, ettei hallituksen ohjaus täsmää lakipykälien kanssa. Näin ollen aluehallintovirasto ja kuntien tartuntataudeista vastaavat lääkärit joutuvat hankalaan välikäteen.

Suomessa on puhuttu, myös pääministeri Sanna Marinin (sd.) toimesta, 80 prosentin rokotuskattavuudesta.

– Kukaan ei voi sanoa, onko 80 prosentin rokotekattavuus riittävä. Voi olla hankala päästä siitä korkeampiin lukuihin. Jos jäädään matalalle, se tarkoittaa, että jos kaikki rokottamattomat sairastuisivat lyhyellä aikavälillä, olisimme ongelmissa, Järvinen arvioi.

0:47HUSn Asko Järvinen kertoo, mitä toimenpiteitä hän itse tekisi uuteen koronastrategiaan

HUSn Asko Järvinen kertoo, mitä toimenpiteitä hän itse tekisi uuteen koronastrategiaan.

Lisää aiheesta:

THL:n Salminen kritisoi vahvasti koronakriisin hoitoa HS:n haastattelussa: Virhe rokotusstrategiaa päivitettäessäNäin Krista Kiuru arvioi Ylellä hallituksen onnistumista koronan hoidossa: "Kyllä tässä vielä huonosti voi käydä"HUSin ylilääkäri kertoo, mikä uudessa koronastrategiassa mättää – haastaa myös kahdesti rokotettujen testaamisenHUSin entisellä toimitusjohtajalla on kovaa sanottavaa Suomen koronatilanteen hoitamisesta: "Ei tätä voi vaieten sivusta katsella"Hallitus julkistaa suunnitelmansa koronarajoitusten purkamisesta – suora lähetys klo 9.30Ohisalo rokotusjärjestyksestä: THL:lta tullut viime aikoina ristiriitaisia viestejä
KoronarajoituksetKoronavirusMarinin hallitusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronarajoitukset
  • 28.8.21:04
    Saksa

    Uusnatsi muutti sukupuolistatusta saatuaan tuomion Saksassa – päässee nyt naisten vankilaan

  • 22.3.08:30
    Talous

    Suomen Yrittäjät vaatii jälkiselvitystä korona-ajasta kovin sanoin – "Ei hyvää hallintoa"

  • 16.3.22:38
    Koronarokotus

    Poikkeusolojen alkamisesta viisi vuotta – Näin THL:n asiantuntijat muistelevat korona-aikaa

  • 27.10.202416:41
    Perussuomalaiset

    PS:n kansanedustaja raivostui "räteistä lasten naamalla" tv:ssä – kyseessä oli uusinta korona-ajalta

  • 23.09.202420:34
    Ähtärin pandat

    Ähtärin jättiläispandat palautetaan Kiinaan – eläinpuisto isoissa talousvaikeuksissa