Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hyppy sivuun pelasti Ollin hengen: Surma-auto ajoi metrien päästä – "Ihmiset lensivät kuin keilat"

3:09Suomalaisturistin kuolema vain metrien päässä –"Se oli kuin sotatanner"
Julkaistu 15.07.2016 19:57
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Lahtelaisen Olli Anttosen ja kymmeniä ihmisiä surmanneen rekka-auton väliin jäi vain joitakin metriä. Nopea hyppy sivuun pelasti Anttosen hengen.

– Vähän ennen kun auto tuli kohdalle ihmiset alkoivat huutaa ja viittoa sivulle. Nopeasti pääsimme hyppäämään muutaman metrin vasemmalle, kun auto ajoi ihan viiden metrin päästä lanaten ihmisiä, aamulennolla Nizzasta palannut Anttonen kertoo MTV Uutisille.

Hän kuvailee tilannetta täydelliseksi kaaokseksi.

– Se oli kuin sotatanner, ruumiita oli joka puolella. Ihmiset lensivät törmäyksen voimasta kuin keilat. Hirvittävä tilanne.

Anttonen kertoo nähneensä nuoren aikuisen lentäneen noin 15 metrin matkan törmäyksen voimasta. Jalkakäytävällä ajaneen auton nopeudeksi Anttonen arvioi jopa 80 kilometriä tunnissa. Kohti tullut auto ajoi siksakkia, selkeästi tarkoituksenaan osua mahdollisimman moneen ihmiseen.

1:14Mitä Nizzassa eilen tapahtui? Katso video

Majapaikan edessä vainajia vielä yön yli

Anttonen kertoo, että hänen ja hänen seurueensa majapaikan edessä oli vielä aamulla kuusi vainajaa peitettynä ja poliisin tutkittavana.

Nyt mielessä päällimmäisenä on toisaalta järkytys, toisaalta kiitollisuus hengissä säilymisestä. Kahden viikon loma jäi kahdeksi päiväksi, ja ajatukset ovat vahvasti iskussa menehtyneiden, haavoittuneiden ja heidän omaistensa luona.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Pariisissa vain viikkoa ennen syksyn iskuja

Tilanne ei ole ensimmäinen, kun Anttonen seurueineen joutuu pohtimaan matkustamisen turvallisuutta.

– Sikäli irvokasta, että olimme Pariisissa viikkoa ennen syksyn pahaa terrori-iskua. Silloin ajattelimme, ettei tässä voi jäädä pelkäämään, vaan liikumme yhtälailla kuin ennenkin.

Nyt, vielä lähemmäs iskua joutuneena, hän joutuu pohtimaan jälleen, mitä uskaltaa ja viitsii tehdä. Hän ei silti aio antautua pelolle.

– Ei elämä voi loppua. Ja hyvä voittaa, hän päättää haastattelun.

2:21Dramaattinen silminnäkijävideo: Poliisi pysäytti Nizzan iskijän ampumalla

Lisää aiheesta:

Rekka törmäsi lapsiaan kyydinneen Jennin autoon kaksi kertaa: "Oli hyvin pieni ja avuton olo""Ota kädestä kiinni, pidä vaikka silmät kiinni, mutta alas et saa katsoa" – Bertta, 21, pakeni tasan neljä vuotta sitten, kun kuorma-auto ajoi väkijoukkoon NizzassaExpressen: Ruotsalainen Cecilia todisti rekan yliajoa Berliinissä – "Ajattelin, että herranjumala, se ei käänny""Eemil kyselee, miksi rekka ajoi ihmisten päältä" – 4-vuotias suomalaispoika joutui keskelle Nizzan joukkosurmaa"Kuoleman auto" ohitti silminnäkijän parin metrin päästä: "Kuljettaja halusi niittää mahdollisimman monta ihmistä"Suomalainen Katariina on lomalla Nizzassa – ihmiset juoksivat huutaen vastaan
Nizzan iskuKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Nizzan isku
  • 30.10.202019:28
    MTV Uutiset Live

    MTV selvitti: Näissä Euroopan maissa terroristit tekevät tuhoa – tutkija: Ranskassa on hyvin pitkälle kehittyneet jihadistiset yhteisöt

  • 14.07.202015:44
    Terrorismi

    "Ota kädestä kiinni, pidä vaikka silmät kiinni, mutta alas et saa katsoa" – Bertta, 21, pakeni tasan neljä vuotta sitten, kun kuorma-auto ajoi väkijoukkoon Nizzassa

  • 14.07.201717:27
    Ulkomaat

    Nizzassa muistettiin vuoden takaisen terrori-iskun uhreja – itsenäisyyspäivän ilotulitus peruttu

  • 15.10.201615:29
    Ulkomaat

    Nizzassa muistettiin kuorma-autohyökkäyksen uhreja

  • 24.09.201606:30
    Ulkomaat

    Nizzan terrori-iskun seuraus: lasten koulunkäyntiä vahtivat nyt poliisit ja sotilaat - opettajilla hätäpainikkeet kaulassa