Suomen jalkapallomaajoukkueen molemmat maalit Montenegroa vastaan viimeistellyt Joel Pohjanpalo rouhi itsevarmalla linjalla myös kommentoidessaan tapahtumia Kansojen liigan ottelun jälkeen.
Pohjanpalo seurasi 1–1-tasapeliin päättyneen Kansojen liigan kauden avausottelun lauantaina Bosnia ja Hertsegovinaa vastaan vielä vaihtopenkiltä. Nyt hän pääsi irti Montenegroa vastaan Teemu Pukin kärkiparina, eikä kyseltävää jäänyt.
Pohjanpalo painoi avauspuoliajalla kaksi maalia, joiden turvin Huuhkajat löi Montenegron Helsingissä 2–0.
– Energiatasot olivat täynnä ja tulos oli just sen mukainenkin, Pohjanpalo sanoi MTV Urheilulle.
LUE MYÖS: Kommentti: Ärsytetty Joel Pohjanpalo halusi todistaa Markku Kanervan näkemyksen vääräksi – maalitykki tunkee nyt väkisin Huuhkajien ykkösmiehistöön
Pohjanpalo makusteli varsinkin ensimmäisellä, upein kombinaatioin syntyneellä maalilla.
– Kyllä se ensimmäinen maali oli aika hieno, katsoimme sen puoliajalla. Aika hieno kuvio pelattiin "" () ja "Temen" (Teemu Pukki) kanssa. Pääsi laittamaan pallon tyhjiin. Ne ovat kaikkein parhaimpia maaleja.


