Huoltovinkki: huoltotoimet ullakolla
Ullakolla tarkastetaan aluksi aluskatteesta näkyykö vuotojälkiä. Edelleenkin näkee käytettävän kondensiosuojaamatonta aluskatetta, ja ainakin Reiskan mielestä tällainen pitäisi lailla kieltää. Vain suojattu estää veden tippumisen välipohjan päälle.
Sitten tarkistetaan kaikki antennien, hormien ja vastaavien läpiviennit. Niiden ympäriltä vettä pääsee usein alas, jos teippaukset ovat irronneet tai liepeet muuten löystyneet. Jos putkien ympärillä on erityisiä läpivientikappaleita, niitä nostetaan varovasti ylöspäin siten, että ne nostavat hiukan katetta ympärillä. Tällä tavalla putkea pitkin valuva kondensiovesi jää varmasti aluskatteen yläpuolelle.
Vasta nykyisin on alettu kiinnittää huomiota katon reunamilla sijaitseviin tuuliohjureihin - vähänkin vanhemmista taloista ne useimmiten puuttuvat kokonaan. Tuuliohjuri on heti reunaan kiinnitetty aluskatekaistale, erillinen tuulensuojalevy tai kartonkimainen aluskate - jonka tarkoituksena on ohjata ulkoa puskeva ilmavirta siten, että se suuntautuu harjaa kohden eikä jää pyörteilemään reunoille. Tämä on erityisen huomattava haitta taloissa, joissa yläpohjan eristeenä on käytetty puhallusvillaa. Pahimpia paikkoja ovat nurkat. Tuuliohjurit on hyvin helppo lisätä jälkikäteen.
TV-antennin juuriputki tarkastetaan. Kiinnitysten on oltava tiukat ja kunnossa, tai sisätiloihin saakka kuuluu tuulella helposti kunnollinen jyskytys, kun antenni heiluu.
Ilmanvaihdon putket on aina eristettävä huolellisesti. Eristettä tarvitaan 100 mm kerros ja Reiskan mielestä on parasta tehdä se kahdesta 50 mm kerroksesta: ohuempi levy taipuu paljon mukavammin ja kun kerroksia on kaksi, päällimmäisellä saadaan kätevästi peitettyä alemman saumakohdat. Villa kiinnitetään lujasti paikalleen rautalangalla.
Kun lämmin putki kulkee kylmässä tilassa, käytetään aina pinnoittamatonta villaa. Putkissa tapahtuu helposti lpieniä vuotoja, jolloin seurauksena on putken kostuminen ja kosteuden imeytyminen eristeeseen. Vain pinnoittamaton villa tuulettaa kosteuden pois itsestään.
Jos taas eristetään kylmää putkea lämpimässä tilassa, päällimmäiseksi pannaan alumiinilla pinnoitettu eristevilla.
Myös viemärin tuuletusputki on lämmin, joten siihen pätevät kylmällä ullakolla samat säännöt. Suositus eristeen paksuudeksi on 50 mm, mutta Reiska kyllä laittaa aina myös siihen 100 mm eristeen.
Kun hommat on tehty, pöyhitään sen aiheuttamat painumat puhallusvillakerroksessa kuntoon... ja sitten onkin melkein painuttava saunaan. Sitä kun on sen jälkeen niin hiuksissa kuin vaatteiden alla ja päällä...
Uusimmat
-
06:29
Venäjän autokaupan hirvittävä syöksy jatkuu – näitä lukuja olisi toisenlaisina aikoina vaikea uskoa todeksi
-
06:23
Kouvolassa vakava liikenneonnettomuus – rekka ja henkilöauto törmäsivät
-
06:22
USA:n armeijan 50-vuotias rynnäkkökone joutui kovaan testiin – näin se pärjäsi moderneja aseita vastaan
-
06:17
Aleksander Barkovin Floridalle karvas tappio – NHL:n hallitseva mestari rokotti ylivoimalla
-
06:15
Pääministeri Sanna Marin vierailee tänään Roomassa – tapaa Italian pääministeri Mario Draghin
-
06:04
HS-gallup: Kokoomus jatkaa edelleen suosituimpana puolueena
-
06:02
Mitä Turkki tavoittelee Nato-vaateillaan? Ex-kansanedustaja Ozan Yanar: "Turkki on huomannut, että sillä on pelimerkkejä kädessä"
-
06:01
Jonne Virtanen räväyttää: Mikael Granlund pois ykköskentästä – "Emme saa parhaasta pelaajastamme nyt tarpeeksi irti"
-
06:00
Jääkiekon MM-kisat keskiviikkona 18.5.: Leijonat haastaa Ruotsin B-lohkon herkkupalassa
-
05:53
Presidentti Niinistö jatkaa valtiovierailua Ruotsissa, turvallisuuspolitiikka edelleen vahvasti esillä
-
05:44
Presidentti Niinistö Ruotsin Kuninkaanlinnan juhlaillallisella: Viisi Pohjoismaata Natossa vahvistaisi turvallisuutta koko Euroopassa
-
05:43
Vladimir Putinin vallankaappausyrityksistä on huhuttu jo pitkään – toistaiseksi niitä ei ole näkynyt, mutta ukrainalainen kenraalimajuri väittää sen olevan jo käynnissä
-
05:31
Mikä maa hakee Natoon seuraavaksi? Euroopassa on vielä kymmenisen Natoon kelpaavaa valtiota – asiantuntija kertoo, miksei osaa niistä jäsenyys edes kiinnosta
-
05:21
Azovstalin terästehtaan evakuointeja yritettiin jatkaa Ukrainassa – MTV seuraa sotaa Ukrainassa
-
05:20
Zelenskyin videotervehdys yllätti Cannesissa – "Tarvittaisiin uusi Chaplin osoittamaan, että elokuva voi yhä ottaa kantaa": MTV seuraa sotaa Ukrainassa
-
23:33
"Ajoissa unille ja lasillinen väkiviinaa päivässä" – 112-vuotiaasta venezuelalaisviljelijästä tuli virallisesti maailman vanhin mies
-
23:05
Lähde WSJ:lle: Kiinan maaliskuinen lento-onnettomuus oli tahallinen, joku ohjasi koneen päin vuorta
-
23:05
Pekka Haavistolla kävi kömmähdys kynän kanssa Nato-kirjettä allekirjoittaessa – IL-toimittaja paljasti lainanneensa puolisonsa temppuilevaa kynää ministerille
-
22:46
Ruotsi murskavoitolla Leijonien ohi lohkokärkeen
-
22:41
"Parkkihalli ei olekaan parkkihalli!" Katso, kuinka CNN:n toimittaja hämmästelee maanalaisten pommisuojien laajuutta Helsingissä
-
Lataa lisää