NHL:n runkosarjan voittanut Winnipeg Jets eteni dramaattisten vaiheiden jälkeen pudotuspelien toiselle kierrokselle kukistamalla St. Louis Bluesin toisessa jatkoerässä maalein 4–3. Winnipeg voitti ottelusarjan voitoin 4–3.
St. Louis aloitti ottelun terävästi ja löi Winnipegin seiskapelissä ahtaalle. Kun varsinaista peliaikaa oli jäljellä kaksi minuuttia, vierailijat johtivat ottelua vielä kahdella maalilla.
Winnipeg ei kuitenkaan taipunut. Vladislav Namestnikov teki 2–3-kavennusmaalin ajassa 58:04.
St. Louis näytti jo hetken kestävän Winnipegin hurjan rynnistyksen, mutta mitä vielä. Cole Perfetti räjäytti Winnipegin fanit hurjaan huutoon, kun hän ohjasi pelin tasoihin vain kolme sekuntia ennen päätössummeria. Maali oli Perfettille pelin toinen.
Ottelusarjan ratkaisua haettiin sitten pitkän kaavan kautta. Voitto-osuma nähtiin vasta toisessa jatkoerässä, kun Adam Lowry huipensi maalillaan Winnipegin upean nousun.
Winnipeg kohtaa seuraavalla kierroksella Dallas Starsin. Ottelusarja käynnistyy torstain vastaisena yönä Suomen aikaa.