Kanadan Jan Hudec loukkaantui alppihiihdon maailmancupin ensimmäisissä syöksyharjoituksissa Sveitsin Wengenissä. Kanadalainen laski radan loppuosalla ulos ja alustavien tietojen mukaan loukkasi rytäkässä polvensa.
Kanadalaislaskija ehti voittaa Lake Louisen osakilpailun ja hän oli Bormiossa kolmas.
Liechtensteinin Marco Büchel oli ensimmäisten harjoitusten nopein. Büchel kellotti 4480 metriä pitkällä radalla ajan 2,29.42 jättäen toiseksi tullutta isäntämaan Didier Cuchea 0,39 sekuntia. Itävallan Klaus Kröll oli kolmas ajalla 2,30.05.
Yhdysvaltain Bode Miller oli maailmancupin pisimmällä radalla neljänneksi nopein ennen Itävallan Michael Walchhoferia ja kuntoutuvaa Hermann Maieria.
Wengenissä lasketaan perjantaina superalppiyhdistetty ja lauantaina syöksy. Sunnuntaina ovat jälleen mukana suomalaiset, kun kilpaillaan pujottelussa.
(MTV3)
