Huawei kasvoi viime vuonna vauhdilla erityisesti kuluttajaliiketoiminnassa – mobiililaitteet nousivat verkkojen ohi yhtiön suurimmaksi bisnekseksi
Yhdysvaltojen kasvavan epäluulon ja aktiivisen mustamaalauskampanjan kohteeksi viime vuonna joutunut Huawei kasvatti liikevaihtoaan vuonna 2018 19,5 prosentilla 721,2 miljardiin juaniin, tämän päivän kurssilla yli 95 miljardiin euroon.
Huawein liikevoitto viime vuodelta kasvoi 29,9 prosenttia 73,3 miljardiin juaniin eli vajaaseen 10 miljardiin euroon ja nettotulos 25,1 prosenttia 59,3 miljardiin juaniin eli lähes 8 miljardiin euroon.
Huawei on maailman suurin verkkolaitevalmistaja, mutta viime vuonna sen suurimmaksi liiketoiminta-alueeksi nousi merkittävällä kasvulla kuluttajaliiketoiminta, joka on vastuussa Huawei- ja Honor-älypuhelinten, tablettien, kannettavien tietokoneiden, älykellojen ja muiden laitteiden sekä niiden lisävarusteiden myynnistä. Valtaosa yksikön myynnistä kertyy älypuhelimista.
Kuluttajaliiketoiminnan liikevaihto kasvoi 45,1 prosentilla 348,9 miljardiin juaniin eli noin 46 miljardiin euroon. Huawei on jo aiemmin kertonut toimittaneensa viime vuonna markkinoille 206 miljoonaa älypuhelinta. Se tavoittelee nousua markkinoiden suurimmaksi älypuhelinvalmistajaksi ohi Samsungin viimeistään ensi vuonna.
Kuluttajaliiketoiminta oli viime vuonna ensi kertaa Huawein suurin liiketoiminta-alue. Verkko- eli operaattoriliiketoiminnan liikevaihto pieneni 1,3 prosentilla 294 miljardiin juaniin eli vajaaseen 39 miljardiin euroon. Viime vuosi oli vaikea kaikille verkkolaitevalmistajille ennen operaattorien 5G-investointien lähtöä toden teolla liikkeelle tästä vuodesta alkaen.
Vuosiraportissaan Huawei vastaa Yhdysvaltojen esittämiin vakoiluepäilyihin muun muassa toteamalla, että viimeisen 30 vuoden aikana se on rakentanut yhdessä operaattorien kanssa 1 500 verkkoa, jotka tarjoavat palveluja yli kolmelle miljardille ihmiselle yli 170 maassa eikä tänä aikana Huawein tuotteista ole ilmennyt merkittäviä erikoisuuksia mitä tulee turvallisuuteen.
Huawein kolmas liiketoiminta-alue on Enterprise-yritysliiketoiminta, joka kasvoi 23,8 prosentilla 74,4 miljardiin juaniin eli noin 10 miljardiin euroon. Se tarjoaa yrityksille erilaisia tieto- ja viestintäteknologiapalveluja, mukaan lukien pilvipalveluja.
Alueista Huawein bisnes kasvoi nopeimmin Euroopan, Lähi-idän ja Afrikan alueella, 24,3 prosentilla. Kiina toi liikevaihdosta yhä kuitenkin yli puolet.
Huawein mukaan se käytti viime vuonna 14,1 prosenttia liikevaihdostaan tutkimukseen ja tuotekehitykseen, 101,5 miljardia juania eli lähes 13,5 miljardia euroa. Huaweilla on kaksi tutkimus- ja tuotekehityskeskusta myös Suomessa, Helsingissä ja Tampereella.
”Helpoin tapa tuhota linnoitus on hyökätä sen sisältä. Ja helpoin tapa vahvistaa sitä tapahtuu ulkopuolella. Mennessämme eteenpäin teemme kaikkemme päästäksemme irti ulkopuolisista häiriötekijöistä, parantaaksemme johtamista sekä edetäksemme kohti strategisia tavoitteitamme”, kommentoi yksi Huawein hallituksen puheenjohtajista Guo Ping.
Huawei tavoittelee merkittävää kasvua kuluvaltakin vuodelta. Tammi-helmikuun osalta sen liikevaihto on kasvanut 30 prosenttia vuoden 2018 alkuun verrattuna.
Uusimmat
-
22:31
Rangaistuspotku molemmissa päissä – ensimmäiset minuutit täyttä hulinaa San Sirolla
-
22:24
Kasvihuone Kuuhun ja Marsiin: Sci-fi-elokuvassa nähty utopia voi pian todellisuutta
-
22:14
Corey Perry passitettiin ulos – NHL-tähdestä vakava viesti julki
-
22:01
Pelicans NHL-lupaukselle upeaan paikkaan liigauran avausmaali – katsomossa erityinen vieras
-
21:55
Barcelona joutui paineen alle – kritisoitu maaliruisku hiljensi kaikki
-
21:47
Tommi Miettinen joutui taas murahtamaan – TPS:n pelistä ei löytynyt yhtään hyvää piirrettä
-
21:47
Ensitreffit-Riian puhelimesta löytyi deittisovellus Tinder – Töllötuomarit: "Aleksi loukkaantui täysin syystä"
-
21:31
Venäjällä närkästyttiin itärajan sulkemisesta – varaulkoministerin mielestä "järjetön" veto
-
21:30
Palestiinalaisjärjestöt vapauttivat lisää panttivankeja Gazassa – MTV seuraa sotaa
-
21:29
Äitiyspakkauksessa on jatkossa pallo, mutta mikä pallo? Näin kansanedustajat vastasivat
-
21:13
TUTO-pomolta vakuuttunut väite tulevasta: "Sen jälkeen olemme liigalisenssin haltija"
-
21:03
Sami Sykkö ja Miisa Grekov paljastavat, mille omille TTK-mokilleen he nykyisin nauravat
-
20:50
Ilves-tähti Eemeli Suomi alisti hattutempullaan JYPiä, TPS:lle taas ruma kotitappio – näin SM-liigassa pelattiin tiistaina
-
20:30
Me Naiset: Nanna ja Jere Karalahden ero on edelleen vireillä – Nanna avaa nyt syitä taustalla
-
20:23
Näin tuoretta liigalisenssisekoilua perustellaan – "Katsoimme vähän huonosti"
-
20:16
Suurseurassa tapahtui hämmästyttävä muodonmuutos – taustalla parjattu nimi: "Oli Euroopan yliarvostetuin hyökkääjä"
-
20:06
Poskien pullotus paljasti! Keittiössä vieraillut koira ei ollut ihan niin ovela kuin kuvitteli
-
20:05
Eemeli Suomen hurja pisteputki sen kuin venyy – iskenyt viime liigaotteluissa hirmuista jälkeä
-
20:00
Salkkarit-hahmon kidnappaaja selviää: "Mitä haluat minusta?"
-
19:38
Ryan Lasch teki erikoisen liigaennätyksen – TPS:ää viedään oikein kunnolla Turussa
-
Lataa lisää