Yhtiön Stockmann-tavaratalot kampesivat kuitenkin plussalle.
Lindex-konsernin oikaistu liiketulos laski huhti–kesäkuussa 22,2 miljoonaan euroon vertailukaudesta. Vuotta aiemmin tulos oli 29,5 miljoonaa.
Yhtiön huhti–kesäkuun liikevaihto taas oli 253,9 miljoonaa euroa. Liikevaihto kasvoi edellisvuoden vastaavasta ajanjaksosta 0,9 prosenttia.
Yhtiön vaatekauppaketjun eli Lindex-divisioonan oikaistu liiketulos oli 22,8 miljoonaa euroa, kun se vuotta aiemmin oli 30,8 miljoonaa. Lindex-divisioonan liikevaihto kasvoi 1,5 prosenttia viime vuodesta ja oli nyt 172,3 miljoonaa euroa.
Yhtiön tavaratalojen eli Stockmann-divisioonan oikaistu liiketulos taas oli 0,2 miljoonaa euroa plussalla. Viime vuonna Stockmann-divisioonan tulos oli 0,6 miljoonaa euroa tappiollinen.
Stockmann-divisioonan liikevaihto pysyi vertailukauden tasolla ja oli 81,7 miljoonaa euroa.
Sää ja kuluttajaluottamus haasteina
Yhtiön toimitusjohtaja Susanne Ehnbåge sanoo pörssitiedotteessa, että Lindex onnistui saavuttamaan kasvua vuoden toisella neljänneksellä haastavassa markkinassa. Hänen mukaansa molemmat divisioonat suoriutuivat muotimarkkinoiden yleistä kehitystä paremmin yhtiön suurimmilla kotimarkkinoilla.
Haasteita toivat niin varovaisena pysytellyt kuluttajaluottamus kuin sääolosuhteet.
– Kesän myöhäinen ja kolea alku heikensi sesonkimuodin kysyntää ja vaikutti negatiivisesti molempien divisioonien tulokseen. Lisäksi kuluttajaluottamus jatkui vaisuna ja muotimarkkina epävakaana, Ehnbåge kertoo.
Hän kuitenkin sanoo yhtiön uskovan, että kuluttajien luottamus paranee asteittain.
Yhtiö pitää koko vuoden ohjeistuksensa ennallaan.
Konserni odottaa liikevaihdon kasvavan paikallisissa valuutoissa 0–4 prosenttia viime vuodesta. Yhtiö arvioi, että oikaistu liiketulos on tänä vuonna 70–90 miljoonaa euroa.
Stockmannin tulevaisuudesta tietoa loppuvuonna
Ehnbåge sanoo, että konsernin huhti–kesäkuun tulos laski Lindex-divisioonan supistuneen suhteellisen myyntikatteen myötä. Tähän vaikuttivat Lindex-divisioonan myynninedistämistoimet, joilla pyrittiin vastaamaan hintatietoiseen kuluttajakäyttäytymiseen ja hintavetoiseen kuluttajaympäristöön.
Sen sijaan Stockmann-divisioona kampesi plussalle toimintaympäristön haasteista huolimatta.
– Tämä oli Stockmannille viides peräkkäinen vuosineljännes, jona divisioona on parantanut tulostaan, ja moneen vuoteen ensimmäinen positiivinen toinen vuosineljännes oikaistun liiketuloksen osalta, Ehnbåge kertoo.
Yhtiön yrityssaneerausohjelma myös nytkähti eteenpäin vuosineljänneksen aikana. Helsingin käräjäoikeus hyväksyi kesäkuussa konsernin hakemuksen saneerausohjelman muutoksesta. Ohjelma on näin ollen tulossa päätökseen.
Ehnbågen mukaan saneerauksen päättyminen tuo myös "uutta näkökulmaa" Stockmannin tavarataloliiketoiminnan strategiseen arviointiin, jossa liiketoiminnalle arvioidaan erilaisia vaihtoehtoja. Arviointityön tuloksista on määrä kertoa vuoden jälkipuoliskolla.
Lindex Group tunnettiin aiemmin Stockmann-konsernina.