Alphabetin mukaan tekoälyllä on ollut positiivinen vaikutus yhtiön jokaisella osa-alueella.
Googlen emoyhtiön Alphabetin tulos huhti-kesäkuussa ylitti analyytikoiden odotukset.
Alphabetin tulos kasvoi 19 prosenttia verrattuna vastaavaan ajanjaksoon vuotta aiemmin ja oli nyt noin 28,2 miljardia dollaria.
Yhtiön liikevaihto puolestaan kasvoi vuodentakaisesta 14 prosenttia ja oli noin 96,4 miljardia dollaria.
Alphabet kertoi tulosjulkistuksessaan, että tekoälyllä on ollut positiivinen vaikutus yhtiön jokaisella osa-alueella.
– Meillä oli erinomainen neljännes, ja koko yhtiössä oli vahvaa kasvua, sanoi Alphabetin toimitusjohtaja Sundar Pichai.
Googlen hakukoneesta saadut tulot kasvoivat neljänneksen aikana, ja Pichain mukaan hakukoneen tekoälyominaisuudet ovat suoriutuneet hyvin.
Alphabet investoi voimakkaasti tekoälyinfrastruktuuriin, jotta yhtiö voi vastata pilvipalveluidensa kasvavaan kysyntään. Yhtiö aikoo laittaa pääomakuluihin tänä vuonna 10 miljardia dollaria aiemmin suunniteltua enemmän.
