Hoidathan siitepölyallergiaa oikein? Älä sorru yleiseen virheeseen
Antihistamiini on tehokas apu siitepölyallergian hoitoon. Lääkitys tulisi kuitenkin aloittaa riittävän ajoissa, eikä vasta silloin kun oireita ilmenee.
Sairaanhoitaja Heli Keinänen kertoo Studio55.fi-lähetyksessä, että moni siitepölyallergikko tekee virheen aloittaessaan antihistamiinilääkityksen liian myöhään.
– Kaikista tärkeintä on se, että osaa aloittaa allergialääkityksen niin sanotusti askeleen edellä, eli aloitetaan ne vähän aikaisemmin ennen kuin oireet edes ilmenevät.
Antihistamiinilääkitys auttaa parhaiten, kun lääkettä ottaa siitepölykauden aikana päivittäin, eikä vain silloin kun oireita ilmenee.
Tarvittaessa käyttöön myös astmalääkitys
– Jos esimerkiksi silmäoireet ovat todella voimakkaita ja tuntuu että antihistamiini ei auta siihen, niin sitten otetaan käyttöön silmätipat.
Allergisen nuhan hoitoon suositellaan nenäkannun käyttöä, jonka lisäksi voi tarvittaessa käyttää nenäsuihketta.
Astmaatikkojen voi olla syytä tehostaa astmalääkitystään pahimman siitepölykauden aikana.
– On myös suuri määrä ihmisiä, joilla ei ole astmaa, mutta siitepölykauden aikana tulee astman kaltaisia oireita, niin heillä saattaa olla niin, että siitepölykauden aikana joutuu ottamaan sen astmalääkityksen sitten vielä rinnalle.
Millaisia tuloksia siedätyshoidosta on saatu siitepölyallergioiden hoidossa? Miten siedätyshoito toimii? Katso koko lähetys!
Uusimmat
-
00:15
Tyly arvio: Yhdeksäsluokkalaisten ruotsin taidot surkealla tolalla
-
23:34
Voimakas maanjäristys ravisteli Afganistania ja Pakistania, kesti noin 30 sekuntia
-
23:25
Zelenskyi: Ukraina tarvitsee lisää asetarvikkeita, toivoo apua länneltä – MTV seuraa sotaa
-
22:41
Mikä oli Trumpin rooli aikuisviihdentähden hiljaiseksi maksamisessa? USA:ssa valmistaudutaan mahdolliseen rikossyytteeseen
-
22:19
SM-liigan viime kevään sensaatio loisti Tampereella – Olli Salo: "Ärsyttää jätkien puolesta"
-
22:15
Anna Puu on Kenian auringon alla – kertoi somessa testanneensa kuivakäymälää
-
22:13
Asiantuntija: Saatamme menettää vielä muutaman pankin lisää – newyorkilainen siirsi rahansa patjan alle
-
21:56
Suomalaisasiantuntija: Xin julistama "strateginen kumppanuus" Venäjän kanssa ei paljoa merkitse – "Ei vielä itsessään tarkoita mitään konkreettista"
-
21:54
HIFK:n Ilari Melart sai pelikieltoa törkytempustaan – tästä oli kyse
-
21:33
Vaarallinen hiivasieni leviää Yhdysvalloissa "hälyttävällä vauhdilla"
-
21:32
Nick Malikilta ja KooKoolta uskomaton taistelu – Tappara nyt voiton päässä välieristä
-
21:30
Kiira Korpi vastaa runokirjansa hurjaan arvosteluun: "Olen todella ylpeä omasta kirjastani"
-
21:07
Jasmin Kähärä ja Jasmi Joensuu erinomaisessa vauhdissa
-
20:38
Draamaa SM-liigan puolivälieräottelussa: Tappara uinahti kovassa paikassa – KooKoolle tuomittiin rankkari
-
20:22
HIFK on Suomen mestari – ratkaisu vain 36 sekuntia ennen loppua
-
20:17
Lihava Pentti-hylje aiheutti mittavan pelastusoperaation Turussa
-
20:16
Yhdysvaltalainen ilmatankkauskone kaarteli tunteja Pohjois-Suomen yllä
-
20:14
Amerikkalaiskoulun oppilaat halusivat auttaa opettajan tytärtä: Rakentavat ilman kättä syntyneelle tytölle proteesia
-
20:13
Vapaaottelijat nostivat toppinsa ylös – vilauttivat katsojille vielä uudestaankin
-
20:12
Mitä maailmalla on tapahtunut? Tässä kiinnostavimmat uutiset minuutissa
-
Lataa lisää