Herääminen helpommaksi – miksi aamuseksi kannattaa?
Aamulla kannattaa puuhailla sängyssä ennen töihin lähtöä.
Sängystä aamuisin ylös pääseminen voi olla työn ja tuskan takana. Mikä pahinta, tiedät, että raahaat itsesi ylös vain mennäksesi töihin.
Onko sinulla presentaatio pidettävänäsi? Asiakastapaamisia? Ärsyttääkö pomo? Ehkä sinua kismittää jo valmiiksi, koska tiedät joutuvasi esittämään, että työkavereidesi jutut ovat hauskoja.
Viikonloppunakin, kun luulet saavasi rentoutua, anoppi onkin sairas, ja sinun täytyy mennä katsomaan häntä. Tai vähintäänkin veljen auto menee rikki, ja joudut kuskiksi.
Olipa syy mikä tahansa, jos sinulla on pitkä päivä edessäsi, se masentaa jo valmiiksi. Joten mikä voisi auttaa sinua piristymään ennen masentavia velvollisuuksia? Ei sen monimutkaisempi asia kuin nautinnollinen aamuherätys.
Kireästä rentoutuneeksi
Orgasmin ansiosta elimistö vapauttaa oksitosiinia, joka saa aikaan lämmön ja rentoutumisen tunteita. Joten jos olet yleensä kireä ja ahdistunut töihin menosta, aamuorgasmi saattaa auttaa sinua tuntemaan olosi rauhalliseksi, tyyneksi ja valmiiksi päivän koetuksiin.
Muista ehdottomasti myös kumppanisi nautinto. Saadessasi antaa kumppanillesi orgasmin piristyt itsekin. Se nimittäin kohottaa itsetuntoasi niin makuuhuonessa kuin sen ulkopuolellakin.
Yleisesti uskotaan, että orgasmi voi auttaa vähentämään stressiä ja ahdistusta. Kaikilla ei ole aikaa tai rahaa hierontoihin tai lomiin, joten tässä voisi olla sopiva ratkaisu. Huffington Postin artikkelissa muistutetaankin, että orgasmin ansiosta myös stressihormoni kortisolin määrä elimistössä laskee. Korkeat kortisolitasot saavat vatsankin turpoamaan, joten sen sijaan, että hyppäisit sängystä ylös kärppänä kellon soidessa, kannattaa jäädä vielä hetkeksi puuhastelemaan – yksin tai kumppanin kanssa.
Ja sitten kokeilemaan!
Lähteet: Viral Thread, Huffington Post

Uusimmat
-
10:31
Puhemieheltä vakava muistutus Marinin hallitukselle, pääministeri ampui syytöksiä alas – MTV Uutiset sai kirjeenvaihdon haltuunsa
-
10:18
Nordean palveluissa luvassa mittava katko – käteisnostot, verkkopankki, laskuautomaatit ja MobilePay pois käytöstä, korttimaksaminenkin takkuaa
-
10:17
Kohtuuton kiire voi pilata muuten ihanteellisen työn – joka viides suomalainen palkansaaja tekee töitä, joissa kaikki mittarit ovat punaisella
-
09:58
Erika Vikmanin viestiboksiin kilahti vähättelevä viesti – myös Arttu Wiskari nosti alaa koskevan aiheen esiin ja pyytää keskustelua asiasta
-
09:55
Sipoossa etsitään ihmistä vedestä – paikalla useita yksiköitä
-
09:50
Luulitko, että kevät saapui pysyvästi? Talvi palaa voimalla: Luvassa lunta ja hyytävää pakkasta ainakin kuun loppuun asti
-
09:42
Patrik Laineen joukkue syvässä lamassa – John Tortorella vastasi potkukysymyksiin
-
09:39
Elina Lepomäki: Kirsi Pihan vetäytyminen oli shokki, mutta kokoomus ei ole kriisissä – "Olisi huolestuttavampaa, jos tässä puolueessa juostaisiin jonkun mestarin perässä"
-
09:31
Koronavuoden kova hinta: Työttömien määrä kasvoi kymmenillä tuhansilla – eritoten Uudellamaalla karut luvut
-
09:20
Hengenvaarallista! Perhe pystytti teltan aivan järjettömään paikkaan Englannissa
-
Väriä vanhempien makuuhuoneeseen – tässä ovat Kotoisa-jakson tuotetiedot Mainos
-
09:16
Yle: Espoossa ja Vantaalla jopa muiden kuntien asukkaita rokotettu jonon ohi – Saksassa AstraZenecan rokote ei kansalle kelpaa, annoksia varastossa tuhansittain
-
09:07
Mitalisuosikki jättää hiihdon MM-kisat kesken – Venäjälle kaksi tuntuvaa takaiskua
-
08:45
Mikko Koskisen asema horjuu Edmontonissa – sai uuden kilpailijan, näyttöpeli meni pipariksi
-
08:35
NHL:n yön suomalaiset: Nuorten MM-tähdeltä kunnianhimoinen yritys – Ville Husso esti kaikkien aikojen debyyttimaalin
-
08:30
Pahasti kärsineet opiskelijaravintolat eivät pääse ravintolasulun ja tuen piiriin, vaikka kaikki asiakkaatkin etäilevät kotona: "Älytön tilanne"
-
08:11
Espanjassa uraa luonut Aino Sirje kyllästyi tarjottuihin stereotyyppisiin rooleihin: "Siellä roolitus oli aika ronskia"
-
08:03
Pakastatko leipää? Älä koskaan tee näin, jos laitat koko pussillisen pakastimeen
-
08:02
SM-liigajoukkueen kapteenihärkä palaa johtamaan joukkojaan EHT-karanteenin jälkeen: "Odotin pahempaa"
-
07:48
Tänään kantava jää on huomenna entinen: "Voi olla 30 senttiä paksua ja silti pettää" – lounaassa ja etelässä ei ole enää mitään asiaa jäälle
-
Lataa lisää