Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Helsingin kaupunki kokeilee maksuttomien kuukautistuotteiden jakelua

9:08Espanja aikoo antaa kovista kuukautiskivuista kärsiville säännöllisen kuukautisvapaan - ensimmäisenä Euroopan maanaKatso myös: Espanja aikoo antaa kovista kuukautiskivuista kärsiville säännöllisen kuukautisvapaan - ensimmäisenä Euroopan maana
Julkaistu 14.09.2022 17:13(Päivitetty 14.09.2022 18:08)

MTV LIFESTYLE - STT

Helsingin kaupunki aloittaa syksyllä kokeilun maksuttomien kuukautistuotteiden jakelusta. Kolme kuukautta kestävä pilotointi toteutetaan kolmessa toisen asteen oppilaitoksessa ja yhdessä peruskoulussa.

Asiasta päätti kaupungin kasvatus- ja koulutuslautakunta.Mukana pilotissa ovat Hiidenkiven peruskoulun 6.–9. luokat, Sibelius-lukio, Tölö Gymnasium ja Stadin ammattiopiston Vilppulantien toimipiste.

Kokeilussa on pyritty huomioimaan asian sensitiivisyys, ja kokeilu toteutetaan tiiviinä yhteistyönä oppilaitosten kanssa opiskelijoiden tarpeet sekä toiveet huomioiden, kaupunki kertoo tiedotteessa.

Oppilaat ja opiskelijat pääsevät kokeiluun mukaan ilmoittautumalla. Osallistujan paketti sisältää kuukautisvälineet yhden kuukauden käyttöön kerrallaan. Osallistuja saa valita joko tamponi- tai sidepaketin tai yhteispaketin molempia. 

Vaihtoehtona on myös ottaa kuukuppi koko kokeilun ajaksi.Kokeilun lopuksi osallistujille toteutetaan sähköinen loppukysely.

2:48Miesjuontaja testasi kuukautiskipuja simuloivaa laitetta suorassa lähetyksessä:"Mä haluaisin oksentaa"Katso myös: Miesjuontaja testasi kuukautiskipuja simuloivaa laitetta suorassa lähetyksessä: "Mä haluaisin oksentaa"

Kuukautistuotteisiin voi kulua merkittävä osa opiskelijan budjetista

Kokeilun tavoitteena on kartoittaa kuukautisköyhyyttä ilmiönä perusasteen ja toisen asteen opetuksessa, kaupunki kertoo tiedotteessa. Tarkoitus on kartoittaa, voiko kuukautistuotteiden maksullisuus vaikuttaa opetukseen osallistumiseen tai jopa estää sen kokonaan.

Kuukautisvälineisiin kuluva summa voi muodostaa merkittävän osan oppilaan tai opiskelijan kuukauden tai viikon budjetista, kaupunki muistuttaa. Terveyssiteet ja tamponit maksavat käyttäjälle kuukaudessa parista eurosta jopa kymmeneen euroon.

– Olemme ymmärtäneet, että kuukautisvälineiden hankkiminen voi olla liian iso investointi joillekin opiskelijoille. Jokaisen opiskelijan on voitava osallistua lähiopetukseen kuukautisista huolimatta, kasvatuksen ja koulutuksen toimialan opiskelijoiden hyvinvointipäällikkö Riina Ståhlberg sanoo tiedotteessa.

Kokeilun avulla halutaan myös jatkaa yhteiskunnallista keskustelua esimerkiksi naisten välttämättömien terveystuotteiden verotuksesta.

Parin viime vuoden aikana useissa maissa on päätetty alkaa tarjota maksuttomia kuukautissuojia niitä tarvitseville. Ensimmäisenä maailmassa päätöksen asiasta teki Skotlanti.

Lisää aiheesta:

Kuukautisköyhyys ei ole vain kehitysmaiden ongelma – näin ilmiö vaikuttaa suomalaisten arkeenHelsingissä aletaan jakaa maksuttomia kuukautistuotteita – tästä kokeilussa on kyse: "Voi olla liian iso investointi joillekin opiskelijoille"Skotlannissa kuukautissuojat ovat vastedes ilmaisia – ensimmäisenä maailmassa!Uusi kokeilu tuo maksuttomat harrastukset koulupäivän yhteyteen: "Tukevat perheiden yhdessäoloa iltaisin"Skotlanti teki sen ensimmäisenä maailmassa: Tarjoaa nyt kuukautissuojat ilmaiseksi kaikille niitä tarvitsevilleJopa kymmenettuhannet koululaiset tarvitsevat koneita etäopiskeluun – kampanja haastaa yritykset lahjoittamaan
KuukautisetNuoretRahaKouluHelsinkiTerveys ja hyvinvointiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Kuukautiset
  • 24.9.09:08
    Diagnoosina nainen

    Moni suomalainen pitää kivusta puhumista heikkoutena – etenkin naisten kipua vähätellään

  • 21.7.09:15
    Gynekologiset sairaudet

    "En voinut olla ilman vaippaa" – Millan endometrioosi saatiin kuriin vasta kohdunpoistolla

  • 19.7.14:20
    Gynekologiset sairaudet

    Vakavalla naisten vaivalla yhteys työttömyyteen ja itsemurhiin – ei ratkea "suklaata syömällä"

  • 22.6.06:35
    Gynekologiset sairaudet

    "Työvuorossa olin polvia myöten veressä" – Milla vuosi verta puoli vuotta putkeen ennen kuin kohtu poistettiin

  • 16.2.12:55
    Sairaudet ja taudit

    Kuukupin väärä asettelu johti harvinaiseen vaivaan