Konkarinäyttelijä kommentoi aihetta niukkasanaisesti.
Star Wars- eli Tähtien sota -elokuvasarjasta tutuilla näyttelijätähdillä Carrie Fisherillä ja Harrison Fordilla oli suhde ensimmäisen Star Wars -elokuvan kuvausten aikana.
Vuoden 2016 lopulla kuollut Fisher paljasti samana vuonna julkaistussa muistelmakirjassaan, että kaksikolla oli kiihkeä suhde ensimmäisen Star Wars -elokuvan kuvausten aikana vuonna 1976. Elokuva sai ensi-iltansa vuonna 1977.
Ford oli tuolloin 33-vuotias ja Fisher 19-vuotias. Ford oli naimisissa Mary Marquardtin kanssa ja parilla oli kaksi lasta.
Nyt Harrison Ford on kommentoinut asiaa ensimmäisen kerran.
– Se oli outoa. Minulle, Ford sanoo lyhyesti GQ-lehden haastattelussa.
Konkarinäyttelijä kertoo haastattelussa, että Fisher varoitti häntä siitä, että hän aikoo puhua parin suhteesta kirjassaan. Hän toteaa myös ettei ole lukenut Fisherin muistelmia.
– Enpä tiedä. Kuule, en oikein haluaisi keskustella asiasta Carrien aikaisen ja yllättävän poismenon takia, Ford toteaa haastattelijalle.
Fisher paljasti suhdeasian -kirjassaan. Hän kirjoitti parin viettäneen ensimmäisen yönsä yhdessä Star Wars -ohjaaja syntymäpäiväjuhlien jälkeen.


