Hanna Jensen lähetyksessä: Näin muistisairaaseen on hyvä suhtautua
Studio55.fi-lähetyksessä vieraillut toimittaja ja kirjailija Hanna Jensen kertoi omista kokemuksistaan muistisairaan omaisena.
Toimittaja Hanna Jensenin oma isä sairasti Alzheimerin tautia. Sairaudesta tietoa etsiessään Jensen tutustui amerikkalaisen sosiaaliterapeutti Naomi Feilin 1960-luvulla kehittämään metodiin Alzheimer-potilaiden kohtelusta ja kiinnostui siitä.
– Feil oli työskennellyt vanhusten kanssa ja todennut, että meidän ei pitäisi yrittää vetää muistisairaita meidän terveiden maailmaan, koska se ei toimi eikä siitä ole hyötyä, vaan meidän pitäisi sukeltaa heidän maailmaansa, Jensen kertoo.
Yksi lähtökohta metodissa on se, että sairaita arvostetaan, ei tuomita tai epäillä. Jensen kertoo Feilin antaneen konkreettisia neuvoja.
– Kun muistisairas vaikka sanoo yhtäkkiä hermostuneena ja huolestuneena, että minun pitää lähteä keräämään kananmunat, niin emme tuomitsisi sitä ja sanoisi: etkö tiedä missä olet, ei täällä ole kanoja tai kananmunia? Vaan niin, että olitko se sinä, joka aina keräsi ne kananmunat?
Näin kohtaaminen saataisiin lämpimäksi ja läheiseksi, eikä muistisairaan tarvitsisi jatkuvasti tuntea, että hän ei muista ja jollain lailla mokaa.
Vastaavasti muistisairaalle, joka virheellisesti väittää vaikka työskennelleensä jonkun kanssa samassa työpaikassa, voi Hensenin mukaan sanoa: "tuntuupa mukavalta, että teidän mielestänne minä olen tuttu."
Klikkaa kuvaa ja katso lähetyksestä, mitä Hanna Jensen kertoi isänsä Alzheimerin taudista.
Studio55.fi
Uusimmat
-
15:37
Outokumpu ja Fortum selvittävät pienydinvoimalan rakentamista – tässä mahdollinen sijainti
-
15:37
Väitteet Finnair Kitchenin epäasiallisista rekrytointikäytännöistä tulivat yllätyksenä pääluottamusmiehelle ja Finnairille
-
15:01
Siivoojien ja kiinteistönhoitajien laaja lakko alkoi – "Roskikset voivat täyttyä ja saniteettitiloista paperit loppua"
-
14:51
Elina Gustafsson ottaa kantaa Yökylässä-jaksosta syntyneeseen kohuun: "Kuulin huhua, että..."
-
14:35
Sähkötuelle vihreää valoa EU-komissiolta
-
14:28
NHL-seuraa vaihtanut Mikael Granlund on joutunut sopeutumaan uuteen rooliin – "Se on vähän erilaisempaa"
-
14:25
Ukrainan sairaaloista löydetty maamiinoja: "Merkittävä epäinhimillinen teko" – MTV seuraa sotaa
-
14:22
Suomi luovuttaa Ukrainalle kolme Leopard-vaunua lisää – Kaikkonen: Ukraina pyytänyt keskusteluja Hornetin luovuttamisesta
-
14:06
Katso video historiallisesta hetkestä: Presidentti Niinistö allekirjoitti Suomen kansalliset Nato-lait
-
14:04
Ilokaasukauppias tuomittiin – hovioikeus: "Toiminta on perustunut ainakin osaksi tuotteiden myyntiin päihdekäyttöön"
-
13:58
Mika Aaltola: On normaalia, ettei presidentti saanut Ukrainan pyyntöä käydä keskustelua hävittäjistä
-
13:57
Marin: "Emme tätä keskustelua pääse pakoon Suomessa" – tämä on Hornet-saagan tilanne juuri nyt
-
13:53
Ruokavirasto varoittaa: Älä syö näitä makeisia
-
13:52
"Jumalauta, nyt se floppi tapahtui semifinaalissa" – Muodin huipulle -jaksossa tunnelma kiristyy
-
13:45
Ex-tyttöystäväänsä pahoinpidellyt mies palasi rikospaikalle – floridalaisella asunnolla odotti isä, joka ampui suoraan rintaan
-
13:41
Suomalainen liikemies kertoo tehneensä tarjouksen Manchester Unitedista
-
13:24
Anette suivaantui "viallisista kahvikapseleista" ja heitti ne yksitellen roskiin – pian valkeni totuus: "Ajattelin kaivaa itseni melko syvälle maahan"
-
13:15
Oikeuskansleri: Hallituksen muodostus ei este Ukraina-tuelle – Suomi valmistelee parhaillaan uutta tukipakettia
-
12:42
Venäjän väitettiin vievän hyvin vanhoja panssarivaunuja Ukrainaan – videon kuvausajankohtaa epäillään