Formula ykkösten Ranskan GP:n lauantaiharjoituksen kärkiajasta vastasi MM-sarjan kärkikuljettaja, McLarenin Lewis Hamilton.
Hamiltonin kierrosaika oli 1.14,843. Toiseksi parasta vauhtia pitänyt Ferrarin Felipe Massa jäi 63 tuhannesosaa Hamiltonin ajasta. Kimi Räikkönen oli Ferrarillaan harjoituksen kolmas 0,433 sekunnin päässä kärjestä. Renault'n Heikki Kovalaiselta löytyi myös hyvin nopeutta, sillä hän oli heti Räikkösen perässä harjoituksen neljäntenä 0,561 sekunnin erolla kärkeen. Williamsin Nico Rosberg oli harjoituksen seitsemäs.
Fernando Alonson McLaren-autossa oli ongelmia jousituksen ja hydrauliikan kanssa, mistä johtuen Alonso ajoi vain neljä kierrosta. Tulosluettelosta hän löytyi kahdeksannelta sijalta.
Harjoituksissa pidettiin lyhyt ajotauko, kun rataa reunustava keinonurmimatto alkoi repsottaa.

