Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Halla-aho ennakkoäänten jälkeen kolmantena – uskoo ääniosuutensa nousevan vaalipäivän äänillä

1:08Halla-aho: Pidin itsestäänselvänä, että vaalipäivän osuus on suurempiKatso video: Pidin itsestäänselvänä, että vaalipäivän osuus on suurempi.
Julkaistu 28.01.2024 20:20

STT

Perussuomalaisten presidenttiehdokas Jussi Halla-aho sanoo uskovansa, että hänen ääniosuutensa paranee, kun vaalipäivän äänten laskenta etenee.

Jussi Halla-ahon mukaan ennakkoon äänestettiin erityisen aktiivisesti niissä väestöryhmissä, joissa perussuomalaisten kannatus ei ole kovin korkea.  Halla-aho kommentoi tilannetta tuoreeltaan kello 20:n jälkeen, kun siihen mennessä lasketut ennakkoäänet oli julkistettu.

Lue myös: Ennakkoäänet julki! Stubb ja Haavisto johdossa

Hän oli tuolloin lasketuissa ennakkoäänissä kolmantena 16,1 prosentilla. Kärjessä oli kokoomuksen Alexander Stubb 28,3 prosentilla ja toisena vihreiden tukema Pekka Haavisto 25,8 prosentilla.

– Katsotaan, miten prosentit lähtevät elämään, kun vaalipäivän ääniä lähdetään laskemaan, Halla-aho sanoi toimittajille.

Halla-aho ei halunnut arvioida tyytyväisyyttään ennakkoääniosuuteensa.

– En ota kantaa numeroihin. Katsotaan, miten numerot elävät, Halla-aho sanoi.

Halla-ahon mukaan monilla perussuomalaisilla on tapana äänestää vasta varsinaisena vaalipäivänä.

– Me tiedämme, että ennakkoäänestyksessä erityisen aktiivisesti äänestettiin niissä väestöryhmissä, joissa perussuomalaisten kannatus ei perinteisesti ole kovin korkea. Tältä pohjalta pidän itsestään selvänä, että vaalipäivän äänissä osuutemme tulee olemaan suurempi kuin ennakkoäänissä, Halla-aho sanoi.

Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra uskoi, että Halla-ahon osuus äänistä nousee illan aikana.

– Ennakkoäänistä olisi voinut tulla alempi prosentti. Tämä näyttää varsin hyvältä. Uskoisin, että edellä oleva kaksikko lähtee laskuun ja me lähdemme nousuun, Purra sanoi toimittajille.

Seuraa ääntenlaskentaa MTV Uutisten tulospalvelussa.

Lisää aiheesta:

Li Andersson "shokissa", Orpo tyytyväinen luottamukseenNäin ehdokkaat kommentoivat ennakkoääniä: "Jännitys tulee säilymään loppuun asti"Eeva Lehtimäen kommentti: Sunnuntai on kolmen kauppa – urheilija Stubb tietää nyt varoa jokaista askeltaanTutkija: Taktisesta äänestämisestä saattaa olla vaaleissa viitteitä – kahdessa puolueessa voi puheenjohtajan palli horjuaNäin puoluejohtajat kommentoivat ennakkoäänitulosta: "Tässä voi tapahtua mielenkiintoisena iltana mitä vaan"Pertti Salolainen perussuomalaisista: Ei tullut jytky, tuli lötkö
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 18:22
    Sää

    Talvi valtaa koko Suomen: "Ei millään tavalla pitäisi olla kesärenkaita käytössä"

  • 16:27
    Kuopio

    14-vuotias kateissa Kuopiossa – havainnot hätänumeroon

  • 14:48
    Onnettomuudet

    Media: Suomalaisturisti loukkaantui vakavasti Thaimaassa

  • 14:28
    Sää

    Yli 20 asteen lämpötilaero jakaa Suomen – tässä viimeisin tieto Etelä-Suomen lumisateista

  • 11:44
    Työnhaku

    Näin työnantajat käyttävät tekoälyä rekrytoinneissaan – väärinkäyttö voi tulla kalliiksi