Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hakkuri Kari paljasti lohkomastaan kivestä harvinaisen kuvion: Ainakin 1000 miljoonaa vuotta piilossa ollut sydän tuli esiin!

0:32Ainakin 1000 miljoonaa vuotta piilossa ollut sydän tuli esiin kivestä
Julkaistu 25.09.2018 12:18
Toimittajan kuva

Anu Punkari

anu.punkari@mtv.fi

Punkaria

Loimaan Kivi -yrityksessä saatiin eilen ihastella harvinaisuutta, joka oli ilmestynyt lohkotun kiven pintaan. Hakkuri Kari Laine oli pyytänyt muita katsomaan suoranaista ihmettä. Valtava kivi oli hakkurin toimesta lohjennut juuri siihen muodostuneen tummentuman kohdalta. Tummentuma oli aivan selväpiirteinen sydän.

Loimaan Kivi -yrityksessä työskentelevä Anne Paljakka kertoo, että kiven kuviota käytiin porukalla ihastelemassa.

– Noin selvärajainen sydän on todella harvinainen, vähän kuin lottovoitto. Hakkurimme on työskennellyt yrityksessä 20 vuotta ja hän on kertonut, ettei tällaista ole koskaan ennen tullut vastaan, Paljakka naurahtaa.

Hän uskoo kuvion olleen kivessä ainakin 1000 miljoonaa eli miljardi vuotta eli niistä ajoista, kun kallio on muodostunut. Kivi on suomalaista harmaagraniittia ja se on tullut Loimaan Kivi -yritykselle louhimolta Pirkanmaan maakunnasta Kurusta.

– Kuvio kivessä on hyvin ohut, joten jos se olisi lohjennut eri kohdasta, ei kuvio olisi tullut näkyviin.

Sydän 2
Kuva: Anne Paljakka

Nyt sydän on lohkaistu esiin ja se jää asiakkaan muurikiveen.

– Hakkurimme ilmoitti asiakkaalle kiven yllättävästä koristeesta. Hän halusi säästää sen, mutta kertoi asiakkaalle, että haluttaessa se voi hioa poiskin.

Lisää aiheesta:

David ja Juuso loivat Helsingin rantaan valtavan vauvan, jonka upeus avautuu vasta linnun näkökulmasta – katso video!Joni ja Teijo löysivät 400 miljoonaa vuotta vanhan fossiilin kesken tavallisen työpäivän: "Joku saa sitten hieman harvinaisemman kylpyhuonekalusteen"Luonnon oma taideteos! Upea jääkuvio ihastuttaa Saimaalla – tästä ilmiössä on kyseHelsinkiläisen Jennin kasvot ikuistettiin kerrostalon seinään, säilyvät näkyvillä jopa 20 vuotta – "Mies sulattelee vielä, että hän näkee 34-metrisen vaimon makuuhuoneen ikkunasta"Sukeltaja löysi yli 50 vuotta kateissa olleen kultaisen ristin – "Olet aivan uskomaton!"Video: Legendaarinen Hannu Karpo haastatteli Kivilinna-Katia 16 vuotta sitten: ”Kivet nousevat, kun niille puhuu kauniisti”
LoimaaTaideTyöKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Loimaa
  • 6.8.17:35
    Onnettomuudet

    Tältä näytti Loimaan onnettomuuspaikalla – herkisti kokeneen kuvaajan: "Puistattava tunne"

  • 5.8.23:22
    Junaonnettomuudet

    Loimaalla tasoristeysonnettomuus – yksi kuollut

  • 5.8.05:36
    Junat

    Junaliikenne jatkuu Turun ja Toijalan välillä

  • 10.11.202417:42
    Tulipalot

    Hybridiauto roihahti liekkeihin Loimaalla: Henkilö alkoi sammuttaa painepesurilla

  • 09.11.202410:44
    Tulipalot

    Vanha meijeri palaa Loimaalla: "Nyt hävisi pala historiaa"