Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

H&M teki sen taas: Nappasi julkkistähden muotisuunnittelijaksi!

David Beckham laajentaa uraansa.
David Beckham laajentaa uraansa.
Julkaistu 28.07.2011 12:43(Päivitetty 28.07.2011 13:43)

Suomalaisnaiset saavat pian nauttia David Beckhamin bodywear-mallistosta omassa makuuhuoneessaan.

Jalkapalloilija David Beckhamista tulee vaatesuunnittelija. Mies on kehitellyt oman bodywear-vaatemalliston, josta naisfanit voivat pian poimia omat lahjansa kullanmuruilleen. Malliston on nimittäin tarkoitus tulla myyntiin helmikuussa 2012, hektisimpänä ystävänpäiväsesonkina.

– Olen kehittänyt mallistoa viimeisen vuoden ajan. Olen todella innoissani siitä mitä olen saanut suunniteltua ja luotua, Beckham kertoo.

Beckhamin yhteistyökumppani, ruotsalainen vaateliike H&M, kiittelee tyyli-ikoniaan yhteistyöstä. Sen mukaan Beckham on "todellinen ikoni niin urheilun, kuin muodinkin saralla". Yhtiö kertoo saaneensa Beckhamista täydellisen yhteistyökumppanin, joka on jo etukäteen innostunut esittelemään mallistoa asiakkaille.

DAVID BECKHAM bodywear -mallisto tulee olemaan tarjolla 1800 eri myymälässä ympäri maailman, 40 eri maassa.

H&M:n suunnittelijoina ovat aikaisemmin toimineet myös tyyli-ikonit Madonna ja Kylie Minogue, sekä useat tunnetut muotisuunnittelijat, kuten Stella McCartney ja Jimmy Choo.

Madonna suunnitteli yritykselle naisten alusvaatteita, hameita, ja verkkareita vuonna 2007. Samana vuonna Kylie Minogue suunnitteli yritykselle rantavaatemalliston.

Jalkapalloilijat viihtyvät muodin parissa

Beckham ei suinkaan ole ensimmäinen jalkapalloilija, joka luo uraa vaatesuunnittelijana. Esimerkiksi Arsenalin pelaaja on hankkinut yliopistotutkinnon muotisuunnittelijana. Hänen kerrotaan lähteneen opiskelemaan alaa sen naisvoittoisuuden vuoksi, ja koska opiskelun oli tarkoitus olla helppoa. Myöhemmin Arshavin on todennut, että näin ei kuitenkaan ollut.

Andrey Arshavin

Myös suomalainen, TPS:ssä pelaava Niklas Tarvajärvi on innostunut ompelukoneen kanssa hääräämisestä ja stailaamisesta.

MTV3/Helmi

Lähde: H&M, Daily Mail

Kuvat: GettyImages

Lisää aiheesta:

Ajokortin opetusluvan voi saada nyt päivässäSaitko vakuutusyhtiöltä tällaisen viestin? Varoitus!Näin saat salaatin joukkoon helposti kuitua ja proteiiniaTutkimus: Tämä seikka ennustaa pidempää elinikää ikääntyneilleTämän helpommaksi ei valkosipulin kuoriminen enää voi mennäGoogle julkaisi vuoden trendit – pyysimme kansalaisia paljastamaan oman hakuhistoriansa
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 11:17
    Autokoulu

    Ajokortin opetusluvan voi saada nyt päivässä

  • 10:13
    Verkkohuijaukset

    Saitko vakuutusyhtiöltä tällaisen viestin? Varoitus!

  • 08:50
    Ruoka

    Näin saat salaatin joukkoon helposti kuitua ja proteiinia

  • 06:53
    Ikääntyminen

    Tutkimus: Tämä seikka ennustaa pidempää elinikää ikääntyneille

  • Eilen18:59
    Ruokaniksit

    Tämän helpommaksi ei valkosipulin kuoriminen enää voi mennä