Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

FC Barcelonassa kuohuu – saksalaistähti teki kiusallisen tempun, seura raivoissaan

Marc-Andre ter Stegenin (kuvassa) ja FC Barcelonan välillä kuohuu.
Marc-Andre ter Stegenin (kuvassa) ja FC Barcelonan välillä kuohuu.IMAGO/Sven Simon/ All Over Press
Julkaistu 25.07.2025 19:30
Toimittajan kuva

Ilari Savonen

ilari.savonen@mtv.fi

ilarisavonen

La Liga -seura FC Barcelonassa kuohuu. Erinäköisten raporttien mukaan seuran ja sen pitkäaikaisen ykkösmaalivahdin Marc-Andre ter Stegenin välit ovat kiristyneet.

Ter Stegen, 33, oli viime kaudella pitkään sivussa, kun hän loukkasi pahasti polveaan. Ter Stegen palasi keväällä ”Barcan” vahvuuteen, jääden kuitenkin nokkimisjärjestyksessä puolalaisen Wojciech Szczesnyn taakse. Se ei maistunut lehtitietojen mukaan ter Stegenille kovinkaan hyvin.

FC Barcelona teki uuden maalivahtiliikkeen aiemmin kesällä, kun se nappasi paikallisvastustaja Espanyolin veräjänvartijan Joan Garcian. Tämän lisäksi Barca teki jatkosopimuksen Szczesnyn kanssa.

Entäpä ter Stegen? Seura haluaisi myydä hänet muualle. Ter Stegen on vastustanut aietta, sillä hän haluaisi taistella paikastaan Barcan tolppien välissä.

Ter Stegenin aikeet mutkistuivat uuden kauden alla, kun hän joutui vetäytymään sivuun selkävaivojen takia. Ter Stegen ilmoitti torstaina sosiaalisessa mediassa, että hän menee leikkaukseen.

– Olen fyysisesti tuntenut oloni hyväksi, mutta kivut ovat vaivanneet. Sen jälkeen, kun keskustelimme Barcelonan lääketieteellisen tiimin kanssa, tulimme siihen lopputulokseen, että menen selkäleikkaukseen. Toivuin edellisestä leikkauksesta 66 päivässä eli lähes kahdessa kuukaudessa. Tällä kertaa lääkärit arvioivat, että kuntoutus kestää kolmisen kuukautta, ter Stegen kirjoitti.

Lue myös: Lamine Yamalista häkellyttävää tekstiä – maailmanmestari lyttää: "Voi painua helvettiin"

Espanjalaisen Sport-lehden mukaan FC Barcelona raivostui ter Stegenin tekemästä päivityksestä. Seura ei pitänyt siitä, miten ter Stegen puhui kuntoutusaikataulustaan. Sportin mukaan seura kokee, että ter Stegen hyökkäsi heitä kohtaan.

Ter Stegenin tarkka ilmoitus kun murentaa Barcelonan suunnitelmat siitä, että saksalaismaalivahti olisi voitu jättää palkkakattolukemien ulkopuolelle eli häntä ei olisi tarvinnut rekisteröidä kauden alkuvaiheille.

Barcelonalaislehden mukaan ter Stegen saattaa olla yli neljä kuukautta sivussa.

La Ligan sääntöjen mukaan pelaajan pitää olla vähintään neljä kuukautta sivussa, jotta hänet voidaan ottaa rekisteröityjen pelaajien joukosta pois.

FC Barcelonan kohdalla kyseinen kikkailu on ollut tapetilla, sillä seura on ollut pahojen palkkakattohaasteiden keskellä.

Sport-lehden mukaan Barcelona saattaa reagoida ter Stegenin kiusalliseen ulostuloon tiputtamalla hänet joukkueen kapteeniston ulkopuolelle.

Uusi La Liga -kausi käynnistyy 15. elokuuta. FC Barcelona pelaa ensimmäiset ottelunsa vieraissa, kun sen remontissa olevaa stadionia Camp Nouta pyritään saamaan riittävään kuntoon. Barcan on tarkoitus palata Camp Noulle syksyn aikana. 

Lisää aiheesta:

Kohu jatkuu: Barcelona vei tähtivahdin kapteeninnauhanTähtivahdin poikkeuksellinen päätös raivostutti Barcelonan – suivaantunut seura ryhtyy jatkotoimiinKarmiva näky: Barcelona-kapteeni huusi tuskaisena kentän pinnassa – "Hyvin vakava vamma"Kohauttava paljastus kriisiseura FC Barcelonan kulisseista – "Se oli täysin päätön ratkaisu, eikä perustunut mihinkään"Raju vapaapudotus huipulta – näin Barcelona tuhosi taloutensa ja pakotti Messin lähtemään: "Kuin Rooma vuonna 400"Lionel Messi jäi, mutta Barcelona seilaa yhä keskellä myrskyä – kuinka seura kestää kovan ristiaallokon kolhut?
La LigaFC BarcelonaJalkapalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

La Liga
  • Eilen11:26
    Real Madrid

    Kova väite: Real Madrid -tähti lähtökuopissa

  • Eilen07:29
    Mestarien liiga

    Kohuhylkäys vei superyllätyksen Mestarien liigassa – legenda ärähti: "Heidät ryöstettiin"

  • Eilen06:30
    Mestarien liiga

    Lamine Yamalista huolestunut yhteydenotto – suomalaisortopedi Lasse Lempainen on haluttu apu supertähtien vaivoihin

  • ma06:39
    Jalkapallo

    Lucas Bergström, 23, teki suomalaista jalkapallohistoriaa – tyly kylvetys

  • 29.10.17:47
    Jalkapallo

    Real Madrid ärähti: Korvaukset haussa