Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ex-nyrkkeilijä Elina Gustafsson tekee Tanssii Tähtien Kanssa -historiaa: "Tätä on odotettu"

3:06Vihakommentit eivät hätkäytä Elina Gustafssonia:"He eivät voi satuttaa minua"Vihakommentit eivät hätkäytä Elina Gustafssonia: "He eivät voi satuttaa minua"
Julkaistu 02.08.2021 13:32

Emmi Ikonen

emmi.ikonen@mtv.fi

Elina Gustafssonilla on edessään ennennäkemätön syksy.

Ex-nyrkkeilijä Elina Gustafsson päätti huippu-urheilun noin kahdeksan kuukautta sitten. Hänen arkensa ei tosin ole muuttunut uran lopettamisen jälkeen rauhallisemmaksi – päinvastoin. Gustafsson nähdään tulevalla Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. 

– Fiilikseni ohjelmasta ovat ihan super odottavat. Odotan innolla, että pääsemme treenaamaan, Gustafsson iloitsee MTV Uutisille.

Lue myös: Ex-nyrkkeilijä Elina Gustafsson poseeraa rohkeissa otoksissa – puhuu voimakkaasti kehopositiivisuudesta: "Aina kun mahdollista oon alasti"

Samassa yhteydessä tehdään historiaa. Gustafssonin tanssiparina nähdään Ansku Bergström, eli tiedossa on ohjelman kaikkien aikojen ensimmäinen naistanssipari.

– Ihan mahtavaa päästä tekemään historiaa. Tätä on odotettu ja täytyy sanoa, etten ole koskaan ajatellut osallistuvani ohjelmaan. Olen toki miettinyt kenen kanssa sitä olisi kiva tanssia. Koskaan en kuitenkaan päässyt ajatuksessa loppuun asti. Kun vastaan tuli mahdollisuus tanssia naisparin kanssa, olin heti mukana, Gustafsson iloitsee.

Tanssitaidoistaan ex-nyrkkeilijä ei mene takuuseen, mutta hänen mukaansa tanssissa ja nyrkkeilyssä on myös yhteneväisyyksiä.

Lue myös: Nyrkkeilyn jättänyt Elina Gustafsson pisti Instagramissa ranttaliksi Orvokkina – "Jos joku ei tykkää, they are not my people"

– Nyrkkeilyhän on rytmilaji. Siinä on tanssin kanssa aika paljon samoja juttuja. Osaan käyttää jalkojani aika hyvin. En tiedä osaanko tanssia, mutta olen nopea oppimaan. Kovin notkea en ole, hän nauraa.

Gustafssonin vahvuus ja heikkous kisaa ajatellen kulkevat käsikädessä.

– Vahvuus ja heikkous on nopeus. Minulla on hyvä muisti, mutta heikkouteni tulee olemaan kärsimättömyys. Jos en heti opi jotain, saatan turhautua. Olen myös aika ronski tyyppi. Se, että hallitsen voimani ja pysyn rauhassa ovat myös varmasti oma haasteensa.

Lue myös: Huonot kokemukset koululiikunnasta latistivat Riikka Lessmanin liikunnallisen itsetunnon: nyt hän treenaa Elina Gustafssonin kanssa ja nauttii liikunnasta ensimmäistä kertaa 40 vuoteen

Järisyttävän korkeilla korkokengillä Gustafssonia tuskin tullaan näkemään.

– Olen käyttänyt elämässäni kaksi kertaa korkokenkiä ja se on ihan kauhua itselleni. Meillä on onneksi kuitenkin matalakorkoisemmat kengät tarjolla. Täytyy sanoa, että niitä korkeampia korkoja tuskin nähdään minulla.

Tanssisyksyn lisäksi Gustafsson saa jännittää ensimmäisen kirjansa julkaisemista. Rohkeudella-elämäkerta julkaistaan syyskuun 16. päivä.

– Kirja on elämäkertani. Vaikka olen alle 30-vuotias, matkalle on mahtunut kaikennäköistä.

Positiivisuudestaan tunnettu Gustafsson kertoo, että kyseessä on kaikkea muuta kuin "hupiteos".

– Projekti itsessään oli raskas. Se on tehnyt kuitenkin hyvää ja nyt tuntuu siltä, että kaikki on paketissa. Kun kirja tulee painosta, se on kaikkien näkyvillä. En ole ihan varma siitä, että sisäistän vielä sitä faktaa, että minusta tulee kirja.

Kirjan suhteen Gustafssonin tunneskaala on vaihdellut kauhistuksen ja suunnattoman innostuksen välillä.

– On tulossa melkoinen syksy. Kalenterini on melkoisen täynnä, joten tylsää ei tule. Pidän vauhdista ja sitä riittää tässä syksyssä, hän päättää.

Tanssii Tähtien Kanssa alkaa su 29.8. klo 19.30 MTV3-kanavalla ja mtv-palvelussa nauhoitetulla esittelyjaksolla, jonka jälkeen suorat lähetykset su 5.9. klo 19.30 alkaen. Tanssikupla mtv-palvelussa maanantaisin ja perjantaisin ma 30.8. alkaen. MTV:n Superviikoilla 23.8.–5.9. starttaa 15 huippuohjelmaa! Ohjelmat ovat katsottavissa myös C Moressa.

Lisää aiheesta:

Carola Hakolalla on TikTokissa valtava suosio – tasapainoilu somen ja lukion kanssa loi painekattilan: "Seuraajani hyväksyvät minut sellaisena kuin olen"Ex-nyrkkeilijä Elina Gustafsson innostui tanssimaan suorassa tv-lähetyksessä – uutisaamun juontajalta hulvaton kuittiElina Gustafsson vietti ensimmäisen vapaan kesänsä vuosikausiin: "Sain kaksi kuukautta riehua just niin kuin haluan"Elina Gustafsson löysi itsensä uudelleen nyrkkeilyuran jälkeen – selkeä viesti kyseenalaistajille: "On kamalaa sanoa näin..."Salkkarit-näyttelijä Maarit Poussa löysi kiireisten ja haastavien vuosien jälkeen liikunnan ilon: "Oloni on todella hyvä tällä hetkellä"Shirly Karvisen oli vaikea salata läheisiltään, että on mukana TTK-ohjelmassa – kertoi etukäteen avopuolisolleen: "Hän oli innoissaan"
Elina GustafssonTanssii Tähtien KanssaSeurapiirit

Tuoreimmat aiheesta

Elina Gustafsson
  • 7.8.15:30
    Tanssii Tähtien Kanssa

    Mies tanssiparina oli Mikko Silvennoisen kiistaton ehto TTK-osallistumiselle

  • 29.7.12:13
    Ansku Bergström

    Ansku Bergström vahvistaa löytäneensä uuden rakkaan

  • 4.7.18:01
    Susani Mahadura

    Elina Gustafsson ja Susani Mahadura pyöräilivät yli tuhat kilometriä Mongoliassa: "Eeppinen reissu"

  • 6.3.18:03
    Ansku Bergström

    Ansku Bergström muutti uuteen kotiin

  • 16.2.16:03
    Ansku Bergström

    Ansku Bergström avaa tuntojaan: "Mieli ollut tosi kovilla"