Pituushyppy ei ole ollut yleisurheilun arvokisoissa Suomen menestyslaji. Lauantaina Helsingissä MM-pronssia voittanut Tommi Evilä on vasta kuudes suomalainen arvokisamitalisti, kun mukaan lasketaan olympialaiset sekä MM- ja EM-kilpailut.
Ensimmäisenä suomalaisista pituuden palkintokorokkeelle ponnisti Maire Österdahl, joka oli Brysselin EM-kilpailuissa 1950 kolmas. Mitalisarja sai jatkoa 1956 Melbournen olympialaisissa, joissa Jorma Valkama hyppäsi pronssia.
Belgradin EM-kilpailuissa 1962 Suomi saavutti kaksi mitalia, kun Rainer Stenius hyppäsi hopeaa ja Pentti Eskola pronssia.
Viimeinen suomalainen arvokisamitalisti ennen Tommi Evilää oli Pirkko Helenius. Hän hyppäsi Rooman EM-kilpailuissa 1974 kolmanneksi.
Pituushypyn suomalaiset arvokisamitalistit (olympia-, MM- ja EM-kisat):
EM-Bryssel 1950: 3) Maire Österdahl
OK-Melbourne 1956: 3) Jorma Valkama
EM-Belgrad 1962: 2) Rainer Stenius, 3) Pentti Eskola
EM-Rooma 1974: 3) Pirkko Helenius
MM-Helsinki 2005: 3) Tommi Evilä
(MTV3-STT)