Perussuomalaisten kansanedustaja ja europarlamentaarikoksi valittu Teuvo Hakkarainen pettyi puolueensa saamaan kannatukseen.
Hakkarainen itse valittiin perussuomalaisten toiseksi euroedustajaksi 29 075 äänellä. Perussuomalaisten ääniharavaksi nousi 1. varapuheenjohtaja Laura Huhtasaari 92 585 äänellä.
Puolue keräsi vaaleissa 13,8 prosentin kannatuksen ja säilytti kaksi edustajanpaikkaa. Nousua edellisiin eurovaaleihin tuli yhden prosentin verran.
Lue myös: Halla-aho kommentoi Euroopan oikeistopopulisteja: "En kutsuisi oikeistoksi, vaan kansallismielisiksi puolueiksi"
– Minun osaltani äänestystulos oli hyvä, mutta perussuomalaiset eivät lähteneet äänestämään. He protestoivat sillä, että eivät äänestä. Minusta se oli virhe, kotoaan Viitasaarelta tavoitettu Hakkarainen toteaa.
– Kyllä olisi kannattanut lähteä uurnille. Mutta vaalit oli siinä ja sillä sipuli.
Hän kertoo toivoneensa puolueelleen 17–18 prosentin kannatusta, mutta ei usko, että puolue olisi voinut tehdä jotain toisin.
– En usko, että siinä oli mitään tehtävissä.
"Olen tällainen kansan mies"
Vihreiden listoilta europarlamenttiin uudelle kaudelle valittu Heidi Hautala totesi lauantaina haastattelussa painajaisekseen sen, että hän putoaa europarlamentista ja Teuvo Hakkarainen valitaan edustajaksi.

