Rubens Barrichello nousi pitkän tauon jälkeen korkeimmalle korokkeelle sunnuntaina Valenciassa ajetussa Euroopan GP:ssä. Kokeneen ja supersuositun kuljettajan voitto ilahdutti lehdistöä varsinkin Italiassa, missä Barrichello muistetaan hyvin Ferrari-vuosiltaan.
- 37 vuotta ikää, yhteensä 10 voittoa, 17 vuotta kilpailuja ja valtava määrä vuodatettuja kyyneleitä maailman kilparadoilla. Ex-Ferrari-kuski Rubens Barrichellon voitto liikutti Valenciassa, kuten Luca Badoerin ylpeys toiseksi viimeisestä sijastaan, italialainen Il Giornale totesi.
La Stampan mielestä Barrichello osoitti, ettei hän suinkaan ole vielä menneisyyden lumia.
- Barrichellon voitossa oli revanssin makua: Ferrarille, jonka hän oli jättänyt tallin tunnettuaan olonsa ahtaaksi Schumacherin vierellä, Flavio Briatorelle, joka oli nimittänyt häntä eläkeläiskuskiksi, ja jopa BrawnGP-tallille, jota hän on syyttänyt englantilaisen tallitoverinsa Jenson Buttonin suosimisesta.
Kolmanneksi ajanut Kimi Räikkönen sai myös ansaitut kehut torinolaislehdeltä.
- Räikkösen kisavauhti oli koko ajan mainiota ja salamalähtö nosti hänet kertaheitolla Buttonin ja Vettelin ohi.
Valitettavasti pelkkä Räikkösen panos ei riitä Ferrarille valmistajien MM-sarjan kolmostilasta taisteltaessa, La Stampa totesi. Valenciassa Felipe Massaa tuurannut Badoer nimittäin tuli maaliin kaksi minuuttia Räikkösen jälkeen.
- Jopa Michael Schumacher hermostui siinä vaiheessa, kun Badoer onnistui päästämään Romain Grosjeanin ohitseen varikkosuoralla. Schumi levitti kätensä, katsoi taivaaseen ja totesi: "Mitä hän oikein tekee?" La Stampa kuvaili.
La Gazzetta dello Sport -urheilulehden mielestä Barrichello nousi jopa mestariehdokkaaksi voittonsa myötä, sillä MM-sarjan kärkimies Jenson Button on kadottanut täysin huippuvireensä.
- Neljästä viimeisestä GP:stä 11 pistettä kerännyt Button muistuttaa maratoonaria, joka on karannut muilta 20 kilometrin kohdalla ja alkaa sen jälkeen hyytyä.
"Oma talli petti Hamiltonin"
Samoilla linjoilla Gazzettan kanssa oli englantilainen The Guardian, joka tietysti harmitteli sitä, ettei toinen brittikuski Lewis Hamilton pystynyt pitämään Barrichelloa takanaan.
- Sekoilu McLarenin varikkokäynnillä saattoi maksaa Lewis Hamiltonille Euroopan GP:n voiton, mutta se myös auttoi tekemään Rubens Barrichellosta varteenotettavan uhkaajan Jenson Buttonin mestaruustoiveille.
Hamilton menetti viimeisellä pysähdyksellä kallisarvoisia sekunteja, kun McLaren-tallin mekaanikoilla ei ollut eturenkaita valmiina.
- Oma talli romutti Hamiltonin toiveet toisesta peräkkäisestä voitosta. Todennäköinen syy McLarenin varikkotiimin nukahtamiseen oli unettavan tylsä kisa Valencian kaduilla, The Sun epäili.
The Times kertoi Brawn-tallinkin olevan huolestunut Buttonin alavireestä.
- Buttonin olisi rentouduttava, ajettava suuremmalla itseluottamuksella ja luovuttava liiasta varovaisuudesta varmistaakseen sen, ettei formula ykkösten maailmanmestaruus karkaa hänen käsistään.
Valencian katurata, jolla ohittaminen on osoittanut vaikeaksi, sai kritiikkiä myös The Timesilta.
- Päivän suurimpien häviäjien joukossa oli Valencian rata, joka tarjosi toisen kerran peräkkäin tylsän kilpailun, jossa nähtiin koko iltapäivän aikana vain yksi ohitus.
Yleisömäärät putosivat
Espanjalaislehdet kertoivat Valencian GP-viikonlopun yleisömäärien pudonneen viime vuodesta yli 52 000 katsojalla. Valenciassa ilmestyvän Las Provincias -lehden mielestä kaupunki saa kuitenkin ainutlaatuista mainosta F1-kilpailun välityksellä.
- 600 miljoonaa ihmistä 188 maassa näki näyttävän Valencian. Kuvat Välimerestä, uimarannasta ja satama-alueesta megaluokan jahteineen levisivät kaikkialle maailmaan autojen kiertäessä yhtä F1-sirkuksen hienoimmista radoista.
Fernando Alonson kuudes sija ei varmasti vastannut espanjalaisyleisön odotuksia, mutta urheilulehti AS hehkutti silti Renault-kuskin superlähtöä ja vahvaa ajoa.
- Alonso osoitti jälleen vääriksi ennen kilpailua tehdyt tietokonesimulaatiot, jotka pitivät kahdeksatta sijaa varmana. Ainoa mahdollisuus palkintopallisijoitukseen olisi ollut erinomainen onnistuminen aika-ajossa, mutta jarrulevyongelma esti sen lauantaina. Jos hän olisi päässyt lähtemään viidennestä ruudusta kuten Kimi, olisi hän taistellut yhtä lailla kolmannesta sijasta.
Luca Badoerin suorituksista AS löysi ainakin yhden positiivisen puolen.
- Badoerin katastrofaalinen esitys on meille kaikille muistutus siitä, miten vaikeaa formula 1 -auton ajaminen on.