Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

EU:n ulkopuolelta yritettiin tuoda viime vuonna Suomeen 6500 kilon edestä kiellettyjä elintarvikkeita

22:19Tulli pysäytti viikonloppuna EU-pakotteiden alaisia tuotteita Vaalimaalla – mistä oli kyse?Tulli pysäytti viikonloppuna EU-pakotteiden alaisia tuotteita Vaalimaalla – mistä oli kyse?
Julkaistu 17.06.2022 16:00

MTV UUTISET – STT

Suomeen yritettiin tuoda viime vuonna 6500 kilon edestä kiellettyjä liha- ja maitotuotteita, hedelmiä ja kasviksia, kertoo Tulli.

EU:n ulkopuolelta ei saa tuoda mukanaan esimerkiksi liha- tai maitotuotteita. Eläinperäisten elintarvikkeiden tuomista EU:n ulkopuolelta on rajoitettu eläintautien leviämisen esteeksi.

Lue myös: Tarkkana ruokatuliaisten ja lentokone-eväiden kanssa! Tulli muistuttaa: Edes yhtä omenaa ei saa tuoda Suomeen ilman tätä asiakirjaa

Myös erilaisille hedelmille, marjoille, vihanneksille, juureksille ja yrteille tarvitaan kasvinterveystodistus. Todistuksen tarvitsevat myös elävät kasvit, kylvettäväksi tarkoitetut siemenet ja tuoreet leikkokukat.

Lue myös: Älä tee tätä ruokavirhettä, kun matkustat! Suomen tulli: "Löydökset ovat olleet viime aikoina lähinnä matkaeväitä"

Lomalla tuontirajoitukset saattavat unohtua

Tulli pyrkii ennaltaehkäisevästi esimerkiksi tiedottamisella vaikuttamaan kiellettyjen tuotteiden tuontiin, tulliylitarkastaja Tiia Sulander-Seppänen toteaa.

– Ihmiset tuppaavat lomalla unohtamaan tuontikiellot, kun löytää jotain kivaa. On vaikka maistanut hyvää ruokaa ja ajatellut, otta otanpa kotiin mukaan, Sulander-Seppänen sanoo.

Jos matkalaukkuun on jäänyt kiellettyjä elintarvikkeita, voi ne luovuttaa oma-aloitteisesti Tullille. Oma-aloitteisesta luovuttamisesta ei aiheudu matkustajalle seuraamuksia.

– Jos matkustaja syyllistyy useita kertoja tällaiseen piittaamattomuuteen, voimme määrätä päiväsakkoja, Sulander-Seppänen kertoo.

Lue myös: Tullin haaviin jää joka päivä laittomia ja luvanvaraisia tavaroita – huumeiden ja uhanalaisista eläimistä valmistettujen tuotteiden määrä on lisääntynyt

Huomioon on otettava myös tullimaksut ja verot

Jos tuliaiset eivät kuulu kiellettyjen tai rajoitettujen tuotteiden piiriin, matkustajan täytyy huomioida mahdollinen tullimaksu ja arvonlisävero.

Ostoksia voi tuoda ilman tullimaksua ja veroja EU:n tulli- ja veroalueelta.

EU:n ulkopuolelta voi tuoda tuomisia ilman tullimaksua ja veroja enintään 300 euron arvosta, jos saapuu autolla tai junalla. Lentokoneella tai laivalla saapuessa voi tuoda tuomisia taas enintään 430 euron arvosta. Jos ostosten arvo on enemmän, ne on tullattava ja niistä on maksettava verot.

3:46Tulli teki hämmentävän iskun karjatilalle – tilallinen valmistautuu vaatimaan 100 000 euron korvausta

Lisää aiheesta:

Muista nämä asiat, kun tuot tuliaisia ulkomailta – Tullilta simppeli vinkki: "Voit välttyä yllätyksiltä" Ole tarkkana, jos aiot Norjaan omalla autolla: Tulli ohjeistaa rajan ylittämiseenTarkkana ruokatuliaisten ja lentokone-eväiden kanssa! Tulli muistuttaa: Edes yhtä omenaa ei saa tuoda Suomeen ilman tätä asiakirjaaLähdössä lomamatkalle? Älä unohda tarkistaa tätä ennen paluutasi – eväsleipäsikin voi kiinnostaa TulliaÄlä tee tätä ruokavirhettä, kun matkustat! Suomen tulli: "Löydökset ovat olleet viime aikoina lähinnä matkaeväitä"Lentomatkustaja, huomio! Pian et voi tuoda edes eväsomenaa EU:n ulkopuolelta – myös näiden tuotteiden tuonti hankaloituu
TulliSuomiRajavalvontaRuokaSalakuljetusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Tulli
  • 26.10.20:19
    Trumpin Yhdysvallat

    Kiina ja Yhdysvallat alustavaan sopuun kauppaneuvotteluissa

  • 20.10.09:06
    Huumeet

    Helsingistä löytyi uutta 500 kertaa heroiinia voimakkaampaa huumetta

  • 12.10.20:20
    Raha

    Miehen matkalaukusta löytyi väärennetty setelipinkka poikineen – kummallinen musiikkivideoselitys ei mennyt läpi oikeudessa

  • 7.10.20:23
    EU

    EU haluaa lyödä teräkselle 50 prosentin tuontitullit Trumpin tapaan

  • 7.10.08:52
    Kotimaa

    Aino haistoi laittoman sian – pakastimet loppuivat kesken