Maanantaina oman urakkansa jalkapallon MM-kisoissa avaava Etelä-Korea on kohauttanut "salaisella aseellaan". Maa on kierrättänyt harjoitusotteluissa kisojen alla pelaajien pelinumeroita.
Videolla Tulosruudun juttu eilisestä kisapäivästä.
Etelä-Korean suurimmat tähdet Son Heung-Min (Tottenham), Ki Sung-Yeung (Swansea), Hwang Hee-Chan (RB Salzburg) ja Lee Jae-Sung, (Jeonbuk Motors) ovat pelanneet kevään maaotteluissa peräti viidellätoista eri numerolla.
LUE MYÖS: Järjettömän pitkä työvuoro painoi – 28-vuotias taksinkuljettaja jyräsi jalkapallofanit
Tällä kierrätyksellä oli tarkoituksena hämmentää Ruotsin pakkaa, kertoi Etelä-Korean päävalmentaja Shin Tae-Yong MM-kisojen lehdistötilaisuudessa Nizhni Novgorodissa.
– Tämä johtuu osittain siitä, millä tavalla eurooppalainen joukkue näkee ja tuntee meidät. Halusimme yksinkertaisesti sekoittaa Ruotsin joukkueen pakkaa, Shin Tae-Yong kertoo.
– Vaihdoimme pelinumeroita siitä syystä, että emme halunneet näyttää kaikkea vastustajillemme. Tunnetuimmat pelaajat Ruotsin maajoukkuejohto tunnistaa, mutta muiden pelaajien erottaminen toisistaan on länsimaalaisille vaikeaa, Shin Tae-Yong jatkaa.
Molemmat maajoukkueet ovat valittaneet siitä, että molempien suljettuja harjoituksia ennen turnausta oltaisiin oltu vakoilemassa.
– Uskon, että kaikista päävalmentajista tuntuu siltä, että heitä vakoillaan. Teemme kuitenkin kaikkemme voittaakseen ottelumme ja yritämme tutkia muiden joukkueiden pelaamista mahdollisimman paljon, Shin sanoo.
