Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Espanjan autoiskujen takana olleet terroristit suunnittelivat iskua historialliseen Sagrada Familiaan

Unescon maailmanperintökohteisiin kuuluva Sagrada Familia on Espanjan Barcelonan tärkein turistinähtävyys.
Unescon maailmanperintökohteisiin kuuluva Sagrada Familia on Espanjan Barcelonan tärkein turistinähtävyys. AFP / Lehtikuva
Julkaistu 23.08.2017 05:16

MTV UUTISET – STT

Barcelonan ja Cambrilsin autoiskujen takana ollut terrorismisolu suunnitteli iskua myös Barcelonan keskustassa sijaitsevaan Sagrada Familia -kirkkoon, yksi epäillyistä on kertonut oikeudessa Madridissa. Asiasta uutisoi muun muassa BBC oikeuslähteisiinsä vedoten.

Mohamed Houli Chemlal kertoi oikeudessa solun suunnitelleen iskuja myös muihin tunnettuihin paikkoihin. Chemlalin mukaan solun suunnitelmat menivät kuitenkin uusiksi Alcanarissa tapahtuneen taloräjähdyksen takia. Terroristisolun epäillään rakentaneen talossa pommeja. Chemlal sai räjähdyksessä vammoja.

Talossa räjähti vain päivää ennen Barcelonan La Ramblan autoiskua, jossa kuoli 13 ihmistä ja loukkaantui yli sata. Tunteja myöhemmin myös Espanjan Camprilsissa tapahtui samantapainen isku, jossa kuoli yksi.

Oikeudessa kuultuja Chemlalia ja Driss Oukabiria syytetään muun muassa terroristisessa tarkoituksessa tehdyistä murhista.

Solun jäsenistä on kuollut kahdeksan

Solun jäsenistä on kuollut yhteensä kahdeksan. Kaksi heistä kuoli Alcanarin taloräjähdyksessä. Viisi kuoli Cambrilissa poliisien ampuessa autohyökkääjiä. Myös Espanjan viranomaisten etsintäkuuluttaman Younes Abouyaaqoubin matka päättyi maanantaina poliisin luoteihin. Hänen uskotaan olleen viimeinen terroristisolun jäsen, joka vielä oli vapaalla jalalla. Abouyaaqoubin epäillään ajaneen pakettiautoa, joka kaahasi ihmisten päälle Barcelonassa.

Myös solun perustajaksi uskottu marokkolainen imaami Abdelbaki Es Satty kuoli Alcanarin taloräjähdyksessä. Hän saarnasi moskeijassa Ripolissa, missä monet iskun tekijöiksi epäillyt olivat kasvaneet. Satty pääsi vankilasta vuonna 2012. Hänen epäillään radikalisoituneen, kun hän tutustui Madridin pommi-iskuista tuomittuun Rachid Aglifiin. Mediatietojen mukaan Satty oli vankilassa huumetuomion takia. 

Lisää aiheesta:

Barcelonan terrori-iskujen uhriluku nousi – saksalaisnainen kuoli sairaalassaEspanjan poliisi: Barcelonasta paennut terroristi on mahdollisesti aseistautunut ja vaarallinenBarcelonan uhrit ja terroristisolun jäsenet saataneen tunnistettua tänäänJohtiko vankilassa radikalisoitunut imaami Espanjan iskut tehnyttä terroristisolua?Espanjan terroriepäiltyjen isä shokissa: "Olen täysin murtunut"Belgian pommi-iskuista epäiltyä ruotsalaista syytetään myös Pariisin iskuista
Barcelonan iskuUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Barcelonan isku
  • 22.09.201709:57
    Ulkomaat

    Espanjan poliisi pidätti jälleen yhden epäillyn Barcelonan iskuihin liittyen

  • 17.09.201713:15
    Ulkomaat

    Julki tullut video paljastaa: Barcelonan iskijä kävelee rauhallisesti pois La Ramblalta heti iskun jälkeen

  • 12.09.201723:03
    Kotimaa

    Barcelonan kuuluisa maamerkki Sagrada Familia eristettiin väärän hälytyksen vuoksi

  • 27.08.201714:30
    Ulkomaat

    Barcelonan terrori-iskujen uhriluku nousi – saksalaisnainen kuoli sairaalassa

  • 26.08.201716:56
    Ulkomaat

    Barcelonassa marssitaan tänään terroria vastaan