Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

Esapekka Lappi on sysännyt rajun pettymyksensä jo syrjään – "Tehtiin hyvää duunia"

2:06Esapekka Lappi sivuutti jo tallimääräyksen aiheuttaman pettymyksen – ”Aika hyvää duunia tehtiin”Esapekka Lappi oli jo positiivisella mielellä Sardinian MM-rallin päätöshaastattelussa.IMAGO/PanoramiC/ All Over Press
Julkaistu 04.06.2023 19:06
Toimittajan kuva
Riku Hellanto

riku.hellanto@mtv.fi

RikuHellanto
Toimittajan kuva

Tomi Tuominen

Esapekka Lappi nousi palkintokorokkeelle jo kolmannessa MM-rallissa peräkkäin. Lappi oli onnistunut jo sysäämään tallitaktikoinnin aiheuttaman pettymyksen syrjään ja ottamaan positiivisemman mielen.

Sardinian MM-viikonloppu sujui Lapin kannalta upeasti. Pieksämäkeläinen taisteli pitkään jopa rallin voitosta, kunnes Sebastien Ogierin keskeytys pakotti Lapin nostamaan jalkaa kaasulta voittotaistelun suhteen ja antaa tallitoveri Thierry Neuvillen ajaa voittoon.

LUE MYÖS: Kommentti: Esapekka Lappia pompotellaan täysin turhaan – Hyundain tallimääräyksistä nousee esiin kiusallinen kysymys

Lauantaina Lapin elekielestä ja puheista paistoi valtava pettymys ja turhautuneisuus, koska joutui tahtomattaan hautaamaan haaveet rallivoitosta. Sunnuntaisen päätöserikoiskokeen jälkeen Lappi oli kuitenkin onnistunut jo sysäämään suurimman pettymyksen syrjään.

– Hyvä putki päällä tuossa podium-hommassa. Pakkohan se on ajatella positiivisesti. Voittoon olisi riittänyt vauhti, tai ainakin taistelemaan siitä. Se on kiva juttu. Toinen sija on kuitenkin hyvä ja tiimille hyvät pojot, Lappi perkaa.

LUE MYÖS: Hyundai-pomolta vuolaat kehut tallimääräystä noudattaneelle Esapekka Lapille – "Hän oli rallin paras"

Hyundaille täksi kaudeksi siirtyneen Lapin alkukausi oli haastava, mutta viime rallit ovat osoittaneen Hyundain sopivan yhä paremmin suomalaiselle. Lappi myöntää, että viime viikon testit sujuivat Suomessa erinomaisesti.

– Aika hyvää duunia tehtiin viime viikolla Suomessa niissä testeissä. Oli vähän uusia osia, jotka tuntuivat paremmalta. Kyllä Suomestakin voi näköjään ponnistaa Sardiniaan. Kyllä sen saa sielläkin tehtyä, kun muistaa tietynlaiset lainalaisuudet vaan. Pätkät eivät kuitenkaan ole ihan samanlaisia, Lappi myhäilee.

Lisää aiheesta:

Kalle Rovanperältä kova sivallus tallikavereilleen: "Elfynin ja Takan homma"Esapekka Lapin hirmuvire löytyi yllättävästä paikasta – "Joskus olen tehnyt saman aiemminkin"Kalle Rovanperä vaatii itseltään parempaa – "Ei me tänne tulla ajamaan kilpaa neljänsistä sijoista"Esapekka Lappi paljasti visusti vaikenemansa asian vasta kisan jälkeen – "Into laantui kolmannessa mutkassa"Kalle Rovanperän mestaruutta pidetään varmana – Jari-Matti Latvala kommentoi suorasanaisestiHuomasitko? Ott Tänak kuittaili rallipomoille lyötyään Kalle Rovanperän
MM-ralliEsapekka LappiHyundaiMoottoriurheiluRalliUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • 10:53
    Kalle Rovanperä

    Kalle Rovanperä valmistautunut kunnon selkäsaunaan: "Otan turpaan"

  • 08:02
    Marcus Grönholm

    Suomen rallilegenda autonsa apuvälineestä: "Täysin laiton"

  • Eilen19:47
    Ralli

    Esapekka Lappi kommentoi Kalle Rovanperän lähtöä – MM-sarjalle rajusti rapaa

  • Eilen12:41
    Sami Pajari

    Sami Pajarin rallitulevaisuuden yllä kysymysmerkkejä – "Hassulta tuntuisi"

  • ke12:58
    Ott Tänak

    Supersiirto viritteillä! Lähde: Ott Tänak ja Jari-Matti Latvala keskustelleet