Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ensimmäiset veronpalautukset tileille ensi viikon maanantaina – muista ilmoittaa tilinumerosi

10:16Verottaja neuvoo myös Jodelissa ja TikTokissaKatso myös: Verottaja neuvoo myös Jodelissa ja TikTokissa.
Julkaistu 28.06.2022 10:01

MTV UUTISET – STT

Verohallinto muistuttaa, ettei raha ilmesty tilille välttämättä heti aamulla.

Ensimmäiset veronpalautukset maksetaan tileille ensi viikon maanantaina 4. heinäkuuta, kertoo Verohallinto. Jäännösveron eli mätkyjen ensimmäinen eräpäivä on tämän viikon perjantaina 1. heinäkuuta.

Veronpalautuksia maksetaan heinäkuussa 183 000 asiakkaalle yhteensä 170 miljoonaa euroa. Mätkyjä tulee maksettavaksi heinäkuussa 89 000 asiakkaalle yhteensä 85 miljoonaa euroa.

Nyt on neljäs vuosi, kun palautukset ja mätkyt tulevat maksuun eri henkilöillä eri aikaan. Viimeiset saavat palautukset vasta joulukuussa. Eniten veronpalautuksia maksetaan elokuussa.

Verohallinto muistuttaa, että veronpalautukset eivät välttämättä näy tilillä heti aamusta.

Muista ilmoittaa tilinumero

Osalla maksupäivä on saattanut myös siirtyä myöhempään ajankohtaan kuin mitä alun perin on kerrottu. Syitä tälle voivat olla muun muassa esitäytetyn veroilmoituksen muuttaminen, veronpalautuksen käyttäminen verojen maksamiseen tai se, ettei tilinumero ole Verohallinnon tiedossa.

Verohallinto muistuttaakin tarkistamaan OmaVerosta, mille tilille palautukset ovat tulossa.

Jos tilinumeroa ei ole annettu, palautuksen saa rahalähetyksenä, jonka voi lunastaa Nordean kautta myöhemmin. Tällä hetkellä Verohallinnolta puuttuu tilinumerot 550 ihmiseltä, joille oltaisiin maksamassa palautuksia heinäkuussa. Elokuussa palautuksia saavilta tilinumeroita puuttuu vielä yli 28 000.

Verohallinto suosittelee myös, että jäännösveroa maksavat tilaisivat verkkopankistaan Verohallinnon e-laskut.

– Näin varmistat sen, että verot tulevat maksetuksi ajoissa, etkä joudu maksamaan viivästyskorkoja, neuvoo ylitarkastaja tiedotteessa.

Juha Villman

Lue myös: Yllättävä selvitys: Näissä tapauksissa on kannattavampaa maksaa mätkyt kuin satsata veronpalautuksiin 

Lisää aiheesta:

Odotatko veronpalautuksia elokuussa? Kymmeniltä tuhansilta uhkaavat jäädä rahat saamatta tililleVeronpalautuksia maksetaan tänään ja myös huijarit tietävät sen – jos veroeuroja ei näy, johtuu se tästä1,7 miljoonaa suomalaista saa veronpalautuksia keskiviikkona – saajilta vaaditaan malttia tänäkin vuonna29 000 henkilöä uhkaa jäädä ilman rahoja veronpalautuspäivänä – olethan ilmoittanut tilinumerosi?Verohallinto maksaa tänään suomalaisille palautuksia 170 miljoonaa euroaNoin 48 000 ihmistä on jäämässä ilman rahojaan veronpalautuspäivänä – "Toivomme, että erityisesti nuoret havahtuisivat"
VerotKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Verot
  • to13:38
    Ravintolat

    Pizzerioista ja kebabravintoloista löytyi 11 miljoonaa maksamattomia veroja

  • ke13:15
    Kela

    Kela muistuttaa: Tarkasta tämä verokortistasi

  • ti20:40
    OP

    OP:n Ritakallio myöntää bonustason heikentymisen – näin uusi vero vaikuttaa

  • 24.10.18:24
    MTV Uutisextra

    Antti Kaikkonen MTV:lle hallituksen veropoukkoilusta: Aika sekavaa touhua

  • 17.10.19:25
    Politiikka

    Taksiala perussuomalaisten vaalimasta mittaripakosta – "Ei korjaisi ongelmia"