Esapekka Lappi viritteli päivän kolmannella erikoiskokeella taistelua Monte Carlon MM-rallin nelossijasta.
Tien pinta oli kuivunut hieman aamun ensimmäiseen ajokertaan verrattuna, mutta iltapäivän ensimmäisen erikoiskokeen varrella oli edelleen jäisiä kohtia.
Rallin kärkinelikko – Toyotan Elfyn Evans ja Sébastien Ogier sekä Hyundain Thierry Neuville ja Sébastien Loeb – lähti iltapäivän lenkille viidellä superpehmeällä asfalttirenkaalla. M-Sportin Teemu Sunisella ja Esapekka Lapilla vastaavia renkaita oli kuusi, Toyotan Kalle Rovanperällä neljä mutta niiden lisäksi kaksi nastatonta lumirengasta.
Rallissa viidentenä oleva Lappi teki komean hyökkäyksen kohti Loebia. Lappi vihjaili aiemmin huoltotauolla, että 35 sekunnin ero Loebiin olisi liian iso tavoitettavaksi, mutta siitä lähti heti iltapäivän ensimmäisellä pätkällä lähes kolmannes.
– Nyt nuotit olivat hyvät. Oli helpompaa luottaa niihin kuin aamulla. Olin silti liian hidas alamäkiosuudella. Kiitos etuautoryhmälle, iso parannus aamuun, Lappi sanoi.

