Eero Aarnio - Konjakki-tuoli eli V.S.O.P. sekä Kanttarelli-pöytä
12.1.1967 ilmestyneen Hopeapeilin kannessa oli kuva Eero Aarniosta ja Konjakki-tuolin styrox mallista, joka oli väärinpäin käännetty, ettei keskeneräinen tuote vielä kokonaan paljastuisi. Varsinaisesti konjakki, eli V.S.O.P. esiteltiin ensi kerran Kölnin huonekalumessuilla seuraavana vuonna.
Pyörivä konjakkilasin muotoinen lasikuitutuoli on verhoiltu konjakin värisellä nahalla, mutta silti tuote syntyi ensin, sitten vasta nimi.
- Tein tuolin ja huomasin, että sehän muistuttaa aivan konjakkilasia ja siitä se sai nimensä, sanoo Eero Aarnio, jonka tapa luoda uutta lähtee aina pään sisällä olevasta visiosta, jossa uusi tuote on valmiina. Hän voi käännellä ja tutkia tuotetta ajatuksissaan kolmiulotteisesti joka puolelta, jo ennen kuin se on piirretty.
Samaan aikaan Konjakin kanssa syntyi Kanttarelli-pöytä tuolien seuraksi. Sitä on valmistettu kahta kokoa, ensin syntyi pienempi ja sitten tämä suurempi, joka on enemmän suunnittelijansa mieleen.
Mistä visiot ja ideat sitten syntyvät? "Sieltä ne vaan jostain putkahtaa päästä" vastaa hyväntuulinen suunnittelija, jolla oli jo kiire päästä piirustuspöydän ääreen, kun uusi idea vaati päästä päästä ulos!
Siis vaikka nyt puhutaankin 36 vuotta vanhoista tuotteista, niin uusia voimme odotella ja Konjakkikin päässee uustuotantoon tulevaisuudessa.
Toimittaja Hanna Sumari
Kuvauksen huonekalut Tomorrow's Antique
(t.i.l.a osa 33, 7.12.2003)
Uusimmat
-
23:37
Florida luisui kuilun partaalle – törmäsi Tampa Bay -vahti Vasilevskiin
-
23:21
Zelenskyi: Ukraina voi menettää jopa 100 sotilasta päivässä idässä, Venäjä sanoo olevansa valmis jatkamaan neuvotteluja – MTV seuraa sotaa
-
23:07
Jääkiekon MM-kisat 2022: Otteluohjelma, tulokset ja tv-lähetykset
-
22:50
MM-kisoihin saapunut NHL-tähti pisti heti show'n pystyyn – Ruotsi otti murskavoiton Norjasta
-
22:33
AC Milan juhlii Serie A:n mestaruutta – Zlatan laittoi sikariksi
-
22:25
Valioliiga-kausi päättyi rajuun kaaokseen – ruotsalaisvahti joutui Manchester City -fanien pahoinpitelemäksi
-
21:50
Ville Husso pääsee suureen valokeilaan – NHL-seuran tähtivahti sivuun Colorado-sarjasta
-
21:49
Ranska–Sveitsi-ottelussa kunnon nyrkkikäräjät: "Tässä meni jäähyt ihan väärin"
-
21:17
Aurinko kuvattiin ennätysläheltä – mystinen "kuuma lähde" paljastui
-
21:12
Saksan MM-pelaajalla yllättävä yhteys Patrik Laineeseen, suomalainen isä ällistyi poikansa kisakutsusta – "Se oli sensaatio"
-
21:04
Leijonien jässikkä ensi kaudeksi Ruotsiin? Kommentoi itse tilannetta: "Otan pienen tauon"
-
20:44
Lotta Hintsa pääsi legendaarisen lehden malliksi – kaunottaren erityinen toive hyväksyttiin: "Pyysin, että niitä ei oteta pois"
-
20:43
PSG:hen jäänyt Kylian Mbappe lähetti viestin Real Madridille – "Olen heidän ykkösfaninsa"
-
20:31
Ferrari aloittaa tutkinnan Charles Leclercin kohtalosta – havainto sai silti tallipomo Mattia Binotton myhäilemään
-
20:24
Tutkimus: Tämä seikka tekee naisista viehättävämpiä muiden silmissä
-
20:21
Tutkijalta suoraa tekstiä: Vihreissä ei ymmärretty sunnuntailisien yleisyyttä: "Tällaiset lisät ovat joidenkin alojen ansiokehitykselle olennaisia"
-
20:12
Manchester City esitti ilmiömäisen nousun viidessä minuutissa – juhlii Valioliigan mestaruutta
-
20:02
Apinarokkoaalto levinnyt uusiin maihin Euroopassa, Belgia ottaa käyttöön 3 viikon karanteenin – lue lista varmistetuista maista
-
20:00
Johanna Harlin kuvasi hetken, kun hän teki positiivisen raskaustestin – murtui vuolaaseen itkuun
-
19:56
Venäjän liikenneministeri myöntää: Pakotteet ovat aiheuttaneet vakavia ongelmia: "Ovat rikkoneet käytännössä kaiken logistiikan maassamme”
-
Lataa lisää