Oppositiopuolue perussuomalaiset nosti torstaina eduskunnan kyselytunnilla esiin sähkön siirtohinnan. Kansanedustaja Teuvo Hakkarainen (ps) viittasi kysymyksessään multialaisen Matti Ronkaisen mielipidekirjoitukseen.
Ronkainen kirjoitti muutama päivä sitten Keskisuomalaisessa saaneensa mökkinsä sähkölaskun kolmen kuukauden ajalta. Laskun summa oli 95 euroa, mutta sähköä oli kuitenkin mökillä kulutettu vain 2,96 euron edestä.
– Arvonlisäveroa laskussa on 18,51 euroa ja sähköveroja yhteensä 1,32 euroa. Kun ne vähennetään loppusummasta, sähköyhtiölle jää 75,82 euroa, Ronkainen hämmästeli.
– Siis kolme prosenttia oli energiasta. Loput 97 prosenttia oli veroja ja siirtomaksua. Liki jokaisessa muussakin perheessä ihmetellään valtavia siirtomaksuja. Ne ovat käsittämättömiä, Hakkarainen sanoi eduskunnassa.
Lue myös: Nyt puhuu Matti, joka sai 95 euron laskun kulutettuaan sähköä 3 eurolla: "Monopolien rahastukselle pitää saada kohtuullinen katto"
Sähköyhtiö oli Ronkaisen mukaan vastannut, että summassa on mukana veroja ja että maksuihin on korotuspaineita maakaapelointi-investointien vuoksi.
"Sähkönjakeluyhtiöillä suuria velvoitteita"
Asunto-, energia- ja ympäristöministeri (kesk) vastasi Hakkaraiselle, että huoli siirtohintojen kehittymisestä koskettaa erittäin montaa suomalaista.
