BMW:n M-divisioona on tehnyt perinteisesti keskikokoluokan M3:sta vakiomallia kireämmän version. Nyt coupe-versio M4 GTS jatkaa tätä perinnettä tyylillä.
Ainakin BMW-harrastajille ovat tuttuja mallit M3 GT, M3 CSL, M3 GTS ja M3 CRT. Nämä ovat olleet kulloisenkin ajan M3:n rajuimmat versiot, jotka ovat erottuneet vakiomallistosta sekä ulkoisesti että sisäisesti. Myöskään uusi M4 GTS ei sekoitu vakiomallin kanssa.
BMW M4 GTS omaa piirteitä moottoriurheilusta. Ulkoa auto pullistelee uusilla spoilereilla sekä edessä että takana. Konepelti, katto sekä spoilerit ovat hiilikuitua. Sisätiloista löytyvät uudet kuppipenkit, turvakaaret sekä pieni palosammutin. Penkeissä pysyy paikallaan kunnollisten kuusipistevöiden ansiosta. Auto on myös keventynyt ja omapainoa GTS:llä on 1510 kiloa.
Ulkoisten muutosten lisäksi myös tekniikkaa on päivitetty suorituskyky edellä. Vaihteistona toimii tuttu 7-vaihteinen kaksoiskytkinvaihteisto. Kokonaisteho on noussut lähes 70 hevosvoimalla ja se asettuu nyt lukemaan 500 hevosvoimaa. Vääntö on noussut tasan 600 newtonmetriin. Tehonlisäys on saavutettu suihkuttamalla imusarjaan vettä, joka laskee imuilman lämpötilaa ja moottorista saadaan enemmän tehoa ja vääntöä. Painoa on leikattu tälläkin osastolla käyttämällä erittäin kevyttä titaanista valmistettua pakoputkistoa.
Suorituskyky on luonnollisesti parantunut. Satasen nopeus saavutetaan 3,8 sekunnissa ja huippunopeus on rajoitettu lukemaan 305 km/h. Legendaarinen Nürburgringin rata autolla on kierretty valmistajan ilmoittaman mukaan ajassa 7 minuuttia ja 28 sekuntia.
BMW M4 GTS:n valmistumäärä on rajattu 700 kappaleeseen. Mikäli tämän haluaa talliinsa, kannattaa toimia nopeasti.
Kuvat: BMW AG
Uusimmat
-
22:50
Australian viranomaisilta hämmentävän lohduton varoitus: Tappava minikapseli on kadonnut – etsimisalue 1 400 kilometriä
-
22:10
Kaija Koo muistelee erikoista keikkaansa – joutui improvisoimaan, kun tekniikka petti: "Löysin takahuoneesta vanhan fläppitaulun"
-
22:08
Aku Sipolan sketsihahmo Long Johnson jättää katsojille hyvästit – aikoo suunnata Kimi Räikkösen kanssa kuppilaan
-
22:01
Ville Peltosen kasariletkautus sai Risto Dufvan suupielet hymyyn – sitten pääsikin irti "RD"
-
21:58
EM-mitali Suomeen! Juulia Turkkilalta ja Matthias Versluisilta upea saavutus
-
21:23
Paavi Franciscus teki selvennyksen aiempaan lausuntoonsa: Homoseksuaalisuus ei ole rikos, vaan syntiä
-
21:17
Mikko Töyssyn sketsihahmo sai lääkäriltä erikoisen yhteydenoton: "Pitäis ottaa vähän varovaisemmin"
-
21:12
Yllätyskäänne sketsihahmokilpailussa! Pudonneen hahmon luonut näyttelijä saa toisen mahdollisuuden
-
21:02
Konkari säkenöi SM-liigaderbyssä – matsissa julkaistiin myös yli 500 pelin hyökkääjän sopimus
-
21:00
Hävinnyt JYP viipyi pukukopissa pitkään
-
20:57
Ensimmäinen pudotus! Tämä sketsihahmo joutui kotimatkalle
-
20:56
Poliisi kritisoi jälleen Köpi Kallion sketsihahmo Kari Mutasen toimintaa
-
20:47
Aku Sipolan sketsihahmo paljastaa saaneensa suomen kielen oppitunteja itse Kimi Räikköseltä
-
20:45
Karri Kivi pöllämystyi yllättävästä kysymyksestä: "Miten toi nyt liittyy tähän peliin?"
-
20:39
Sketsihahmo-Mursu on ottanut tanssitunteja – katso, minkälaiset uudet tanssikuviot merinisäkäs on oppinut!
-
20:36
Linda Wiklundin sketsihahmo Misu Läntine teki paljastuksen: "Mä olen umpirakastanut"
-
20:34
Putouksen sketsihahmo Esteri Vakkilainen sai roolin tv-sarjasta – kertoi kohtauksesta Antti Luusuaniemen kanssa
-
20:29
Tämän sketsin katsojat äänestivät voittajaksi – Mikko Töyssyltä ja Aku Sipolalta hulvaton kokkishow
-
20:28
Sairaalaan isketty Luhanskissa, Venäjä syyttää 14 kuolonuhrista Ukrainaa – MTV seuraa sotaa
-
20:26
Alexia uskoo, että naisen paikka on kotona: "Minusta se on romanttista"
-
Lataa lisää