Kolmevuotiasta australianpaimenkoira Viliä on pennusta asti koulutettu käyttämään kuononsa loistavaa hajuaistia kadonneiden ihmisten etsimiseen. Vili ei ole vielä ihan valmis pelastuskoira, mutta se on jo päässyt kokeilemaan taitojaan tositilanteessa.
Vilin kuonoa tarvittiin ensimmäistä kertaa Tuusulan maalaismaisemissa järjestettyjen pikkujoulujuhlien jälkeen.
– Eräs miesvieras oli nauttinut kerta kaikkiaan liikaa alkoholia, ja hänen vaimonsa päätti, että nyt lähdetään taksilla kotiin. Mies jäi odottamaan autoa ulos, mutta sen saapuessa häntä ei näkynyt enää missään, Vilin omistaja, Vibeke Löfgren kertaa illan tapahtumia.
Miestä lähdettiin etsimään porukalla ja hänen peräänsä huudeltiin, mutta hänestä ei näkynyt jälkeäkään. Löfgren päätti hakea avuksi koiransa Vilin, jota oli jo jonkin aikaa koulutettu kadonneiden etsimiseen.