Arja Koriseva saapui Joulumielelle-konsertin nauhoituksiin sormi paketissa: "Lääkäri sanoi, että sairaslomaa"
Arja Koriseva on yksi JouluMielelle-hyväntekeväisyyskonsertissa esiintyvistä artisteista.
Lastenklinikoiden Kummien JouluMielelle-hyväntekeväisyyskonsertti esitetään MTV3-kanavalla ja MTV Katsomossa sunnuntaina 11. joulukuuta klo 20 alkaen. Yksi konsertissa esiintyvistä artisteista on Arja Koriseva, joka on ollut mukana Kummit ry:n tapahtumissa aina järjestön alkutaipaleelta saakka.
Koriseva kertoi MTV Uutisille Joulumielelle-konsertin olevan hänelle jokavuotinen merkki lähestyvästä joulusta. Hän sanoi olevansa onnellinen siitä, että saa tänäkin vuonna esiintyä kyseisessä hyväntekeväisyyskonsertissa.
Koriseva ylisti Kummit ry:tä ja kertoi kunnioittavansa sen kasvua ja pitkää ikää.
– Täällä on hyvä tunnelma ja ihania ihmisiä. Kaikki on sydämestään hyvällä asialla, hän sanoi.
Korisevan esikoinen syntyi vuonna 1995. Aloitettuaan Kummit ry:n toiminnassa ja tutustuttuaan sen myötä pienten potilaiden tarinoihin hän oppi arvostamaan oman lapsensa terveyttä.
– Kun näki näitä pieniä, jotka eivät olleet niin onnekkaita tai jotka tarvitsivat apuamme, niin se tuli ihan fyysiseksi se tunne, joka minulle tuli silloin ja se valtava halu ja tarve auttaa, hän muisteli.
JouluMielelle-konserttilähetyksessä kuullaan perinteisesti koskettavia tarinoita lapsipotilaiden ja heidän perheidensä elämästä. Tänä vuonna lähetyksessä kuullaan muun muassa leukemiaa sairastavan Vilin, keskosena syntyneen Joakimin sekä koko elämänsä lastensairaalan kanssa hoitoyhteydessä eläneen ja omista kokemuksistaan kirjankin kirjoittaneen Alisan tarinat.
Koriseva sanoi, ettei hän pysty katsomaan konserttilähetyksessä esitettäviä pienten potilaiden tarinoita ennen esiintymisvuoroaan.
– Oikeasti, se menisi ihan runonlausumiseksi. Sitten minä itken sen jälkeen, kun olen esitykseni tehnyt. En pysty katsomaan mitään ohjelmiakaan, missä on epäoikeudenmukaisuutta ja lapset voi huonosti.
Urheiluhaaveri ei pidättele laulajaa
Koriseva saapui Joulumielelle-konserttiin sormi paketissa. Laulajalle kävi taannoin urheilutapaturma, kun hänen pikkusormensa jäi salibandypelin tiimellyksessä kahden mailan väliin ja murtui.
– Olen intohimoinen salibandyn pelaaja, olen pelannut sitä vuosia. Tämä on ensimmäinen tapaturma, joka minulle sählyä pelatessa sattui, hän kertoi.
– Lääkäri sanoi, että sairaslomaa, niin minä sanoin, että ei, ääni kulkee ja mikkikäsi toimii, hän nauroi.
Uusimmat
-
23:51
Uhrimäärä saattaa jopa kahdeksankertaistua, huippujalkapalloilija Christian Atsu löytynyt loukkaantuneena raunioista – MTV Uutiset seuraa Turkin ja Syyrian maanjäristystä
-
23:34
Brysselissä valmistaudutaan Zelenskyin mahdolliseen vierailuun – MTV seuraa sotaa
-
22:32
"Suoruudessaan jo lähes virolaista" – näin Sauli Niinistön retoriikka on muuttunut vuoden aikana
-
22:08
Mies tappoi ex-naisystävänsä ja ajoi ruumiin moottoripyörällä kaatopaikalle – kylmäävä kuljetus tallentui valvontakameroihin Thaimaassa
-
21:57
Yhdysvallat ei aio palauttaa epäillyn vakoilupallon jäänteitä Kiinalle – osia pallosta yhä kateissa
-
21:47
Tappara pupelsi SM-liigan kärkiottelussa – kirvesrintojen leiristä suoraa tekstiä: "Kamalaa"
-
21:37
Tutkijatohtori: Nuorisoväkivalta jopa vähentynyt Suomessa – Ruotsin tiestä ei ainakaan vielä huolta
-
21:06
Sovittelut eivät tuoneet tänään ratkaisua työriitoihin – kaupan alan lakot uhkaavat torstaina
-
20:54
Työperäinen maahanmuutto EU:n ulkopuolelta ennätyslukemissa, yleisimmin työllistyttiin matalapalkka-aloille: "Kaikki työllisyys on hyväksi", sanoo VM
-
20:46
Lukolle iso päänahka SM-liigan runkosarjan voittoa ajatellen – Tappara kaatui huippuottelussa
-
20:40
Ulosajo! Lukon huippupuolustaja lensi pihalle SM-liigan kärkiottelussa
-
20:25
Pekka Pouta joutui vakavaan tapaturmaan – ei nähdä ruudussa yli kahteen kuukauteen: "Se oli juuri se, mistä varoitan ihmisiä"
-
20:16
Maria Veitola suuntasi lomalle Keniaan – taustalla pitkään jatkunut uupumus: "Tätä tunnetta kai haetaan huumeista"
-
20:14
Järistysalueella kokonaisia kaupunginosia raunioina – pelastustyöntekijät kaivavat epätoivoisesti eloonjääneitä raunioista paljain käsin
-
20:07
Esapekka Lappi hankkii etua erikoisella kikkailulla – "Asiaa voi kiertää"
-
20:02
Unohda vesi, kun valmistat risottoa – Sauli Kemppainen paljastaa kikan, jolla ruoan saa maistumaan huomattavasti paremmalta
-
19:51
Suomalainen Michelin-ravintola ilmoitti yllätyslopetuksesta – keittiömestari avaa nyt taustat: Uusi ilmiö haastaa Fine dining -ravintolat
-
19:38
Veli-Matti Savinainen ja Jori Lehterä tehtailivat upean osuman – hetki tästä ja Tapparalle tipahti kylmää vettä niskaan
-
19:29
Annimari Korte sairaalahoidossa – "Pieleen meni"
-
19:28
Dramaattinen hetki suorassa lähetyksessä: Toimittaja auttoi nuorta tyttöä Turkin järistysten keskellä
-
Lataa lisää