Antero Mertaranta tunsi maanantain ja sunnuntain välisenä yönä menehtyneen Matti Nykäsen henkilökohtaisella tasolla.
Maanantaina 4. helmikuuta uutisoitiin, että mäkihyppylegenda Matti Nykänen menehtyi maanantain ja sunnuntain välisenä yönä. Nykänen oli kuollessaan 55-vuotias.
Urheiluselostaja Antero Mertaranta vieraili MTV Uutisten erikoislivelähetyksessä muistelemassa vanhaa olympiamitalistia ja yhtä kaikkien aikojen menestyneintä suomalaisurheilijaa. Mertaranta kertoo tunteneensa Nykäsen melko hyvin myös henkilökohtaisella tasolla.
Mertaranta kuvailee suhteen olleen kuitenkin "säännöllisen epäsäännöllinen". Mertarannan mukaan Nykäsen persoonan kaikki eri puolet tulivat hänelle vuosien saatossa tutuksi.
– Mattihan oli äärimmäisen sydämellinen ja herkkä ihminen, kaikilla tavoin. Ja sitten Matissa oli toinen puoli, eli kun viinanpiru sai valtaan, niin Matista tuli esiin myös aggressiivinen puoli.

