Itävallan Hochfilzenin vesisade latisti ampumahiihtäjien oloa maailmancupin avauskilpailun aattona keskiviikkona. Taivaalta vihmoi rankasti vettä, ja hyvässä kunnossa olleet ladut kostuivat märiksi. Surkeasta säästä huolimatta suomalaiset valmistautuivat torstain sprinttikilpailuihin myönteisissä tunnelmissa.
-Korkean paikan leiri Obertauernissa onnistui mainiosti. Korkealla oli toista metriä lunta, valmentaja Juha Papinsaari kertoi puhelimitse.
Leirin etu oli se, että urheilijat saivat elimistönsä totutettua korkeaan ilmanalaan.
-Seitsemän päivää on toki lyhyt aika sopeutumiseen. Joka päivä mennään kuitenkin parempaan suuntaan, Papinsaari totesi.
Maajoukkue aloitti leirinsä viime viikon tiistaina. Obertauernin 1650 metristä urheilijat siirtyivät tämän viikon tiistaina Hochfilzeniin, jossa kilpaillaan 1100 metrissä.
-Aika monena vuonna olemme tulleet tänne suoraan kotoa, kun tämä ei ole sentään tämän korkeammalla, Papinsaari valotti.
Suomalaisista kilpailevat torstaina kaikki matkassa olevat miehet eli Timo Antila, Vesa Hietalahti, Olli-Pekka Peltola, Paavo Puurunen ja Ville Räikkönen. Naisten kisaan Suomella on viime talven perusteella vain kolme paikkaa, ja ladulle pääsevät päävalmentaja Anatoli Hovantsevin päätöksellä Katja Holanti, Anita Nyman ja Sanna-Leena Perunka.
Outi Kettunen palaa kilpailukiellon jälkeen maailmancupiin perjantaina viestissä. Mukana matkassa on myös Niina Jyrkiäinen, jolle edustustehtävä lankeaa mahdollisten sairastumisten myötä. Valmentajat halusivat hänet kuitenkin mukaan, ettei viestipaikka kariutuisi yhden urheilijan mahdolliseen sairasteluun. Viesti kun on suomalaisnaisille tärkeä Salt Lake Cityn olympianäyttöjen takia, ja haussa on sijoitus kahdeksan parhaan joukkoon.
Miesten olympiaviestiin suomalaiset saanevat joukkueen jo viime vuoden näyttöjen perusteella. Silloin Puurunen oli normaalimatkan maailmanmestari ja Räikkönen sijoittui MM-kisoissa parhaimmillaan yhdeksänneksi. Kauden avauskilpailu Muoniossa osoitti myös Hietalahden olevan kovassa vedossa.
