Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Aleksi, 28, jysäytti – leuanvedon ME heti ensimmäisessä kisassa: "Nyt kävi tällä lailla"

1:23Aleksi Lukkarinen sivuaa toistoleuanvedon 100-kiloisten ME:tä ensimmäisessä kisassaanKatso tästä, miten Aleksi Lukkarinen sivusi 100-kiloisten toistoleuanvedon maailmanennätystä debyyttikilpailussaan.
Julkaistu 23.11.2024 18:06
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen, Hämeenlinna

tuomas.hamalainen@mtv.fi

TuoHamalainen

Aleksi Lukkarinen yllätti ja sivusi ensimmäisessä virallisessa leuanvetokilpailussaan 100-kiloisten sarjan maailmanennätystä. 28-vuotias lahtelaismies veti 53 leukaa ja voitti painoluokan Suomen mestaruuden lauantaina Hämeenlinnassa.

– Nyt kävi tällä lailla, Lukkarinen tokaisi.

– Ihan tyytyväinen voi olla, mutta vähän harmittaa, että jäi yhdestä kiinni, että olisi tullut uusi ennätys. Sen minä olisin halunnut ottaa.

53 leukaan 100-kiloisissa (90,1–100 kg) on yltänyt myös Matti Röppänen, jonka ME oli vuodelta 2021. Tasatilanteessa ennätys kirjataan painavammalla urheilijalle, mutta Röppänen ja Lukkarinen jakavat nyt maailmanennätystä samalla kilpailupainolla 90,1 kiloa. 

LUE MYÖS: Ville, 36, kiskoi leuanvedon maailmanennätyksen – jännityshetket Hämeenlinnassa

Lukkarinen oli pudotellut SM-kisaa varten juuri pari kiloa pois, jottei hänellä olisi "ylimääräistä" massaa. 

"Perhana"

_D4S4528-Enhanced-NR
Aleksi Lukkarinen veti tyylikkäästi leukoja lajin ensimmäisessä virallisessa kilpailussaan.Teemu Lehtinen

Urheilijana Lukkarinen ei ole lainkaan keltanokka, vaan miehen atleettiset pohjat ovat vahvat. Hän on entinen ammattilaisvapaaottelija.

– Minulla on sellaiset 15 vuotta takana kilpavapaaottelua ja brasilialaista jujutsua. Keväällä sitten kokeilin ihan piruuttaan, paljonko menee toistoleukoja, ja sain 41 tehtyä. Katselin viime vuoden SM-kisojen tuloksia ja totesin, että perhana, tämähän riittäisi melkein SM-kisoihin.

Lukkarista alkoi kesällä auttaa lajilegenda Joonas Mäkipelto, jolla on nimissään kaikkien aikojen kovin toistotulos, 88 leukaa 70-kiloisten sarjassa. Lukkarinen ryhtyi hänen neuvoinsa tekemään yhtä–kahta leukatreeniä viikossa. 

– Muuten treenaan edelleen kamppailu-urheilua. Käyn lenkillä, teen punttia ja treenini on tosi monipuolista, haluan olla kestävä ja vahva.

– Iso kiitos Joonakselle, että hän auttoi minua tähän valmistautumisessa.

Puolitoista kuukautta sitten Lukkarinen veti Lahden Nordic Fitness Expossa yleisölle avoimessa tapahtumassa jo 46 toistoa, mutta kyse ei ollut virallisesta kilpailusta. 

Vapaaottelun parissa loppuilta

Lukkarinen ei enää vapaaottele kilpaa mutta toimii valmentajana. Edessä oli toistoleuanvedon ME:n ja Suomen mestaruuden juhlistamisen sijaan lauantain jatkamista urheilun parissa. 

– Lähden Lahteen Total Fight Nightiin kulmaamaan minun valmennettavia vapaaottelijoita. Siellä menee valmennushommissa loppuilta.  

_D4S4559-Enhanced-NRYllätyksenä ei parane pitää, jos Lukkarinen onnistuu jatkossa tavoitteessaan parantaa toistoleuanvedon ME:tä. Kehityspotentiaalia voisi kuvitella olevan rahkeissa hyvin edelleen.Teemu Lehtinen

Lisää aiheesta:

Jere Tiihoselta hurja hauistulos – "ylimielinen video" sai mennä julki: "En vielä kehdannut"Yli 110-kiloinen Joonas rikkoi leuanvedossa haamurajan – veret seisauttava ME tauluun: "Hemmetinmoinen nälkä"Jari, 62, lähti pähkähullun pökerryttävään urakkaan – taas: "Pahaa tekee jo ennen sataa"Ville, 36, kiskoi leuanvedon maailmanennätyksen – Hämeenlinnassa jännityshetket Aleksi, 31, penkkaa poikkeuksellisia rautoja – vuosien takainen käänne katkeroitti: "Isot unelmat murskaksi"Kirkkonummella asuu nöyrä ME-nainen – näin Maria, 34, tekee järisyttävät suorituksensa: "Kaveri yllytti"
VoimailuUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Voimailu
  • 14.10.07:48
    Urheilu

    Santeri, 23, otti niskaan 200 kiloa – kyykkäsi hirvittävän määrän toistoja: "Et enää tunne etureisiäsi, pakaroitasi ja selkääsi"

  • 5.10.20:06
    Jere Tiihonen

    Jere Tiihoselta hurja hauistulos – "ylimielinen video" sai mennä julki: "En vielä kehdannut"

  • 5.10.15:10
    Fitness

    Hauiskäännössä jysähti hirmuinen Suomen ennätys – "Kyllä minä oletin, että enemmän menee kuin viime vuonna"

  • 1.10.18:27
    Urheilu

    340 kiloa nousi suorille käsille – kultaa Suomeen valtavalla SE:llä

  • 25.9.22:34
    Urheilu

    Kaksi EM-kultaa Suomeen – penkistä nousivat jykevät raudat