Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ajatuspaja esittää: Eläkeikää nostettava ja eläkkeille asetettava ilmastovero

Ajatuspaja Libera esittää raportissaan, että eläkeikää pitää nostaa kahdella vuodella, työeläkkeisiin tulee asettaa eläkekatto ja opiskelun tai työttömyyden ajalta kertyvästä eläkkeestä pitää luopua. Kuvituskuva.
Ajatuspaja Libera esittää raportissaan, että eläkeikää pitää nostaa kahdella vuodella, työeläkkeisiin tulee asettaa eläkekatto ja opiskelun tai työttömyyden ajalta kertyvästä eläkkeestä pitää luopua. Kuvituskuva.All Over Press
Julkaistu 01.11.2024 14:36

MTV UUTISET – STT

Ajatuspaja Liberan mukaan eläkeikää on nostettava. Lisäksi se haluaa eläkkeille luonto- ja ilmastoperusteisen lisäveron.

Ajatuspaja Libera esittää raportissaan, että eläkeikää pitää nostaa kahdella vuodella, työeläkkeisiin tulee asettaa eläkekatto ja opiskelun tai työttömyyden ajalta kertyvästä eläkkeestä pitää luopua.

Toimia perustellaan raportissa sukupolvien välisellä oikeudenmukaisuudella. Raportin kirjoittajien mukaan Suomi on todennäköisesti rikkomassa sukupolvien välisen yhteiskuntasopimuksen ja jättämässä laskun tämänhetkisen elintason ylläpitämisestä tuleville sukupolville.

Raportin ovat kirjoittaneet kansanedustaja Atte Harjanne (vihr.), konsultti Jussi Pyykkönen ja Liberan sisältöjohtaja Tero Lundstedt.

Kirjoittajat tarkastelevat raportissaan, ovatko tulevien sukupolvien mahdollisuudet yhtä tasa-arvoisia kuin tämän hetken suomalaisilla, kun otetaan huomioon heidän kontolleen tulevat ympäristövelat ja eläkemaksut.

Kirjoittajien vastaus on kielteinen. Mahdollisuuksien tasa-arvo ei toteudu alle äänestysikäisten ja vielä syntymättömien ihmisten kohdalla, vaan näiden "äänettömien yhtiömiesten" edunvalvonta on pettänyt pahemman kerran.

Kirjoittajien mukaan sukupolvien välisiä ympäristöpolitiikan kuluja tulee tulevaisuudessa tasoittaa esimerkiksi maankäytön muutosmaksulla sekä vinouttavien veroetujen ja yritystukien poistolla.

Lue myös: Eläkeikää ei juuri nyt tarvitse nostaa, sanoo Varman toimitusjohtaja

Purra HS:lle: Eläkkeistä pakko leikata

Eniten haittaa aiheuttaneille suurin vero

Raportissa ehdotetaan myös, että eläkkeisiin kohdennettaisiin luonto- ja ilmastoperusteinen lisävero. Sen laskennan pohjana olisivat kumulatiiviset hiilipäästöt ja luonnontilan köyhtyminen kunkin ikäluokan työuran aikana.

Lisävero kohdennettaisiin siten, että eniten haittaa aiheuttaneelle sukupolvelle kohdennettaisiin suurin vero.

– Suomalainen hyvinvointiyhteiskunta on rakennettu ilmaston ja luonnon näkökulmasta katsottuna velaksi. Samalla kun lasku eläkkeiden ja ikääntyvien palveluista jokaista työikäistä kohden kasvaa, nuoremmat ikäpolvet ovat perimässä luonnoltaan köyhtyvän Suomen. Tarvitsemme sukupolvien välisen yhteiskuntasopimuksen välttääksemme sukupolvien välisen konfliktin, Libera kirjoittaa tiedotteessaan.

Lue myös: Loppuunpalaneen omaishoitajan hätähuuto: Monen ihmisen työt ja ikuinen köyhyysloukku

Nämä tekijät kuormittavat nyt eniten ruuhkavuosia eläviä suomalaisia – "Näkyy sairauspoissaoloissa"

Yhtä mieltä Purran kanssa

Raportti on yhtä mieltä valtiovarainministeri Riikka Purran (ps.) kanssa siitä, että Suomessa on eletty jo pitkään yli varojen ja totuttu elintasoon, jota suomalaiset eivät ansaitse.

Raportin mukaan eläkeikää olisi pitänyt nostaa Suomessa jo aikaisemmin.

– Suuret ikäluokat päästettiin liian aikaisin eläkkeelle. Eläköityvät henkilöt ovat terveytensä ja elämäntapojensa puolesta pikemmin myöhäiskeski-ikäisiä kuin vanhoja, raportissa kirjoitetaan.

Työmarkkinaosapuolet neuvottelevat parhaillaan eläkeuudistuksesta. Ehdotukset uudistuksiksi on määrä saada valmiiksi tammikuun loppuun mennessä.

Vuonna 2011 perustettu Libera on puoluepoliittisesti sitoutumaton ja itsenäinen, yksityisin lahjoitusvaroin toimiva ajatuspaja, joka edistää yksilönvapautta, vapaata markkinataloutta ja vapaata kansalaisyhteiskuntaa.

Lue myös: Kysely selvitti, mikä on suosituin keino vahvistaa eläkkeiden rahoitusta

Lisää aiheesta:

6 vaihtoehtoa: Hallitus haluaa miljardin säästävän eläkeuudistuksenValtiovarainministeri Saarikko tyrmää demareiden eläke-ehdotukset: "Eläkejärjestelmä ei ole päivänpolitikan pelinappula"Eläkkeiden riittävyys nostatti tunteita Uutisaamun väittelyssä – Sanni Grahn-Laasoselta viiltävä kuitti Kimmo KiljuselleLi Anderssonin kolumni: Miksi elinkeinoelämä pelkää poliittista suunnanmuutosta? Verotsunamia kauhistellaan jo ennen kuin hallitusohjelma on edes valmisSitra: "Suomen eläkejärjestelmä on aika lailla vakaalla ja terveellä pohjalla"Antti Palolan nettikolumni: Kansalaisaloitteen vaatima eläkeuudistus kaatuisi nuorten niskaan
EläkePolitiikkaAtte HarjanneRiikka PurraOrpon hallitusTalous

Tuoreimmat aiheesta

Eläke
  • 3.9.05:03
    Työelämä

    Nytkö löytyi keino pidentää työuria? "Hyödyt ovat selkeät"

  • 30.8.17:54
    Yritykset ja brändit

    Kymmenet tuhannet yritykset ovat lopettaneet – miksi? Nyt puhuu hoivayrittäjä

  • 22.8.14:15
    Verkkohuijaukset

    Älä "korjaa tietojasi", jos saat tällaisen viestin

  • 20.8.08:51
    Suomi

    Yle: Eläkeyhtiöt sijoittaneet Israelin laittomissa siirtokunnissa toimiviin yrityksiin

  • 11.8.08:02
    Katri Helena

    Viimeinen haastattelu: Katri Helena aikoo kadota julkisuudesta ja olla enemmän Katri Kalaoja