Janne Ahonen sijoittui toiseksi Keski-Euroopan mäkiviikon Saksan Garmisch-Partenkirchenin osakilpailussa. Kisan voittoon liiteli Itävallan Gregor Schlierenzauer, joka siirtyi samalla mäkiviikon kärkipaikalle 2/4-kisan jälkeen.
Avauskierroksen jälkeen johtanut Ahonen hävisi mäkiennätyksen 141 metriä hypänneelle Schlierenzauerille 1,7 pistettä. Kolmanneksi sijoittui Saksan Michael Neumayer.
- Huikeaahan se kakkonenkin on. Siitä ei pääse mihinkään. Olisi kuitenkin ollut mahdollisuus voittaakin tämä kisa. Sitä ei tämän ikäinen mies tiedä, että kuinka monta niitä mahdollisuuksia vielä tulee. Sen puoleen vähän harmittaa, Ahonen totesi MTV3:lle.
Ahonen ehti pitää mäkiennätystä hetken aikaa hypättyään avauskierroksella 139-metrisen. Toisella kierroksella hän laskeutui monttuun 135 metrin kohdalla. Ahoselle palkintopallisija oli hänen uransa sadas maailmancupin henkilökohtaisissa kilpailuissa.
Suomalaisista Matti Hautamäki (126,5 ja 125,5 metriä) oli 17:s ja Janne Happonen (124-126) 18:s. Arttu Lappi ja Veli-Matti Lindström karsiutuivat 2. kierrokselta. 17-vuotias Ville Larinto jäi aamun karsintaan.
Schlierenzauer johtaa mäkiviikkoa, kun puolet kisoista on nyt hypätty. Tiistaina kuudenneksi jätetty Itävallan Thomas Morgenstern on toisena (-3,2 pistettä) ja Ahonen (-3,4) kolmantena.
- Auki mutta mahtava, Ahonen arvioi lakoniseen tapaansa kokonaiskisaa, jossa hän tavoittelee ennätyksellistä viidettä voittoa.
- Vähän yllätti, ettei Morgi pystynyt niin huikeisiin suorituksiin, Ahonen veisteli.
- Kisa alkaa nyt nollasta. Olen pettynyt, etten pystynyt kahteen hyvään hyppyyn, mutta olen luottavainen Innsbruckin suhteen, Morgenstern itse sanoi.
Mäkiviikon kolmas kisa hypätään Innsbruckissa perjantaina.
